Biežāk uzdotie jautājumi par OCTA polisēm:

OCTA polise

 • Kas ir OCTA polise?

  OCTA polise (transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana) ir transportlīdzekļa īpašnieka vai tiesīga lietotāja civiltiesiskā atbildība par ceļu satiksmes negadījumā nodarīto zaudējumu trešajai personai.
 • Kas ir OCTA kalkulators?

  OCTA kalkulators ir kalkulators, kas palīdz ikvienam transportlīdzekļa īpašniekam vai tā tiesīgam lietotājam izvēlēties OCTA apdrošināšanas optimālo risinājumu. Izmantojot OCTA kalkulatoru, Tu vari uzzināt, kādu OCTA polises cenu piedāvā katrs apdrošinātājs.
 • Vai man ir vajadzīga OCTA polise?

  OCTA apdrošināšanas polisei ir jābūt karam transportlīdzekļa īpašniekam, kas piedalās ceļu satiksmē, to nosaka likums. Ja transportlīdzeklis ir nodots lietošanā citai personai, tad apdrošināšanas polisi īpašnieka vārdā iegādājas transportlīdzekļa tiesīgais lietotājs. Izraisot ceļu satiksmes negadījumu bez OCTA polises, Tev būs jāsedz cietušajai personai un mantai nodarītie zaudējumi. Ja Tev ir OCTA polise, par zaudējumu atlīdzināšanu parūpēsies apdrošinātājs.
 • Kas ir bonus-malus klase?

  Bonus-malus (BM) klase ir konkrētam apdrošinājuma ņēmēja (īpašnieka vai turētāja) transportlīdzeklim noteiktā riska klase.
  BM klases mērķis ir apvienot atsevišķās riska grupās apdrošinājuma ņēmēju (transportlīdzekļu īpašnieku vai turētāju) transportlīdzekļus, kuri ir vienādi braukšanas uzvedībā un kuriem no braukšanas drošības viedokļa ir vienāds risks izraisīt ceļu satiksmes negadījumus (CSNg), kuru rezultātā tiek veiktas apdrošināšanas atlīdzību izmaksas.

   

  BM sistēma tiek izmantota, aprēķinot apdrošināšanas iemaksu standartlīgumiem (OCTA) un starptautiskajiem apdrošināšanas līgumiem (zaļajām kartēm), kas tiek izsniegti Latvijā reģistrētiem (reģistrējamiem) transportlīdzekļiem.
  Bonus vai malus
  Bonus –  apdrošināšanas iemaksas atlaide (apdrošināšanas iemaksas samazinājums) transportlīdzekļa īpašniekam vai turētājam, kurš nav nodarījis zaudējumus CSNg.
  Malus –  sods vai piemaksa (apdrošināšanas iemaksas palielinājums) transportlīdzekļa īpašniekam vai turētājam par vienu vai vairākiem CSNg, kuros viņš ir nodarījis zaudējumus iepriekšējos apdrošināšanas periodos (izņemot gadījumus, ja CSNg zaudējumus ir nodarījis transportlīdzeklis, kas izgājis no īpašnieka, glabātāja vai lietotāja valdījuma nevis viņa vainas, bet citas personas prettiesisku darbību dēļ un to var dokumentāli pierādīt).
  Jaunslēguma gadījumā (jaunslēgums – apdrošināšanas līgums, ko slēdz apdrošinājuma ņēmējs, apdrošinot transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesisko atbildību pirmo reizi) tiek piešķirta 6. BM klase.
  Bonus-malus (atlaides vai piemaksas) sistēma sastāv no 17 riska klasēm, kas nosaka atlaidi vai piemaksu, slēdzot apdrošināšanas līgumu:
  1.–5. BM klase (malus) – var tikt piemērota piemaksa;
  6. BM klase (jaunslēgums) – var tikt piemērota bāzes iemaksa;
  7.–17. BM klase (bonus) – var tikt piemērota atlaide.
  Vairāk informācijas par BM sistēmu skaties ltab.lv.

OCTA polise atbildības robežas un termiņš

 • Kur ir derīga mana OCTA polise?

  Tava OCTA polise darbojas Latvijā, kā arī citās Eiropas Ekonomikas zonas valstīs: Lietuvā, Igaunijā, Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Čehijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Horvātijā, Īrijā, Itālijā, Kiprā, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Serbijā, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Vācijā, Zviedrijā, Lihtenšteinā, Īslandē un Norvēģijā, kā arī Šveicē, Bosnijā un Hercegovinā, Melnkalnē un Andorā.

  Bet ja Tu dodies uz Albāniju, Baltkrieviju, Izraēlu, Irānu, Krieviju, Maroku, Moldovu, Maķedoniju, Tunisiju, Turciju vai Ukrainu, Tev ir jāiegādājas Zaļā karte.
 • Kādas ir OCTA apdrošināšanas polises atbildības robežas?

  Iestājoties apdrošināšanas gadījumam, vainīgā transportlīdzekļa īpašnieka vai turētāja apdrošinātājs sedz zaudējumus cietušajām personām, nepārsniedzot šādas atbildības robežas:
  • personai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai – līdz 5 210 000 EUR neatkarīgi no trešo personu skaita;
  • mantai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai – līdz 1 050 000 EUR neatkarīgi no trešo personu skaita.
 • Vai ir nepieciešams polises dokuments, braucot ārpus Latvijas?

  Jā, noteikti. Ārpus Latvijas policistiem nav pieejas vienotai, starptautiskai datubāzei, tāpēc, dodoties ārpus Latvijas, noteikti izdrukā savu OCTA polisi, pēc kuras citas valsts policisti varēs veikt precīzu pārbaudi.
 • Cik ilgā laikā iegādātā polise stāsies spēkā?

  ManaPolise.lv OCTA polise stāsies spēkā apmēram 15 minūšu laikā pēc tās iegādes. OCTA polises spēkā stāšanās laiks ir atkarīgs no katras apdrošināšanas sabiedrības sistēmu uzstādījumiem un var svārsties robežās no 5  līdz pat 60 minūtēm.

Iegāde un norēķini

 • Kur vēl var iegādāties ManaPolise.lv OCTA polisi?

  OCTA polisi savam transportlīdzeklim vari ātri un izdevīgi iegādāties tiešsaistē pie mums.
 • Kā var norēķināties par OCTA polises iegādi?

  Iegādājoties OCTA polisi mūsu mājaslapā, apmaksu vari veikt ar internetbankas starpniecību (Swedbank, SEB, Luminor vai Citadele), ar maksājumu karti vai ar pārskaitījumu mūsu kontā no jebkuras bankas filiāles.
 • Vai ir droši pirkt OCTA polisi internetā – ManaPolise.lv mājaslapā?

  Jā, tas pavisam noteikti ir droši, jo mēs sadarbojamies ar uzticamām apdrošināšanas sabiedrībām. Mūsu norēķinu, tāpat kā personas datu aizsardzības sistēma ir droša. To nodrošina nozares vadošie uzņēmumi.
 • Kā es zināšu, ka manis iegādātā polise patiešām ir derīga?

  Polises derīgumu Tu pavisam vienkārši vari pārbaudīt LTAB.lv mājaslapā. Lai pārbaudītu polises derīgumu, Tev ir jāievada automašīnas reģistrācijas vai šasijas numurs.
 • Esmu iegādājies OCTA polisi, bet joprojām neesmu to saņēmis e-pastā.

  Šajā gadījumā Tev ir jāpārbauda, vai esi saņēmis īsziņu uz Tevis norādīto mobilā tālruņa numuru. Īsziņā ir jābūt norādītam sagatavotās OCTA polises numuram un termiņiem, no kura datuma līdz kuram tā ir derīga. Ja īsziņu esi saņēmis, lūdzu, pārbaudi norādītā e-pasta pareizību. To var izdarīt, ieejot savā ManaPolise.lv profilā vai sazinoties ar mūsu speciālistiem. Ja arī īsziņu neesi saņēmis, lūdzu, sazinies ar mūsu speciālistiem pa tālruni +371 22185555 un precizē radušās situācijas iemeslus.
 • Vēlos samaksāt par polisi no juridiskās personas konta internetbankā, taču sistēma mani pārsūta uz manu privāto internetbanku. Kā man jārīkojas?

  Tā mēdz notikt, veicot pārskaitījumus AS Swedbank internetbankā. Ja Tu veic apmaksu internetbankā ar tiešo pāradresāciju no Manapolise.lv (pāradresācija notiek uz jau sagatavotu maksājumu uzdevumu internetbankā), tad internetbankas atvērtajā logā (ar jau izveidotu maksājuma uzdevumu) augšējā daļā izvēlies citu savu vai uzņēmuma kontu, no kura gribi veikt apmaksu.
 • Vai ir iespējams apmaksāt polisi ar American Express maksājumu karti?

  Nē, diemžēl American Express kartes apmaksai netiek pieņemtas. Izvēlies kādu citu apmaksas veidu – VISA, Maestro vai Mastercard maksājumu kartes, internetbanku, skaidru naudu vai pārskaitījumu. Vairāk informācijas par OCTA polises apmaksas iespējām.
 • Mana polise maksā dārgāk nekā agrāk. Kāpēc?

  Ja Tava OCTA polise maksā dārgāk nekā iepriekš, visdrīzāk, ir samazināta Tava BM klase. BM klase tiek samazināta, ja Tu esi iesaistīts CSNg kā vainīgā vai līdzvainīgā persona.
 • Esmu saņēmis OCTA polisi, taču tajā mana adrese ir norādīta nepareizi.

  Parasti šāda situācija notiek ar AAS ERGO izdotām OCTA polisēm. Šīs polises tiek izdotas automātiski, līdz ar to ģenerējas piesaiste pie SIA "RD AB" biroja adreses, kas arī ir norādīta izdotajā OCTA polisē. Tā ir AAS ERGO polišu sistēmas izdošanas specifika un OCTA polises spēkā esamību tas neietekmē.

OCTA polises darbība

 • Kā jūs mani informēsit par OCTA polises derīguma termiņa beigām?

  Tu pats vari izvēlēties veidu, kā saņemt informāciju par polises derīguma termiņa beigām. Mēs Tev varam nosūtīt SMS vai e-pasta atgādinājumu.
 • Kad jūs man atgādināsiet par polises termiņa beigām?

  Pirmo atgādinājumu mēs Tev nosūtīsim 28 dienas pirms OCTA termiņa beigām, otro  – 15 vai 7 dienas iepriekš, bet pēdējo – dienā, kad termiņš beigsies.
  Lūdzu ievēro OCTA Likumu un iegādājies OCTA polisi savam transportlīdzeklim laicīgi, lai esi apdrošināts un pasargāts no neparedzētiem izdevumiem!
 • Cik ātri stāsies spēkā polise?

  Polise stāsies spēkā apmēram 15 minūšu laikā pēc apmaksas saņemšanas. OCTA polises spēkā stāšanās laiks ir atkarīgs no katras apdrošināšanas sabiedrības sistēmu uzstādījumiem un var svārsties robežās no 5  līdz pat 60 minūtēm.
 • Kā policija pārbaudīs, ka mans transportlīdzeklis ir apdrošināts, ja man apdrošināšanas polise nebūs līdzi?

  Normatīvie akti neparedz obligātu polises klātbūtni, braucot pa Latvijas teritoriju, jo policija var pārbaudīt polises spēkā esamību CSDD datubāzē pēc automašīnas reģistrācijas numura, turpretī ārpus Latvijas teritorijas likums nosaka, ka OCTA polisei katrā ziņā jābūt līdzi, jo valstīm, kurās ir derīgs standartlīgums, nav vienotas datubāzes par apdrošināšanas līgumiem. Savukārt mēs iesakām polises izdruku glabāt automašīnā, arī neizbraucot no Latvijas teritorijas, jo, ja iekļūsi ceļu satiksmes negadījumā, kas pieļauj saskaņotā paziņojuma aizpildīšanu, tad, lai to izdarītu korekti, būs nepieciešami polises dati.
 • Ko man darīt, ja esmu iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā un neatceros, kādā kompānijā esmu apdrošināts?

  Šajā un citos jautājumos, kas attiecas uz OCTA polisi, kuru esi iegādājies ManaPolise.lv, vienmēr vari zvanīt mums. Mēs Tev palīdzēsim, sniedzot informāciju un konsultējot. Ieraksti mūsu klientu servisa tālruni savā mobilajā telefonā jau tagad un zvani mums nepieciešamības gadījumā.
 • Noformējot OCTA polises pasūtījumu, man rāda nepareizu polises spēkā stāšanās datumu. Vai to var izlabot?

  Jā, noformējot polisi, tās spēkā stāšanās datumu Tu vari labot, izvēloties tieši vajadzīgo datumu. Lai veiktu labojumus savā pasūtījumā vai atgrieztos iepriekšējā pasūtījuma noformēšanas lapā, izmanto pogu „Labot pasūtījumu”.
 • Kas man jādara, ja braucu uz ārzemēm?

  Ja Tu plāno doties ārpus Latvijas robežām ar savu auto, vienīgais, kas Tev ir jāizdara,  – jāizdrukā sava OCTA polise, kuru mēs Tev nosūtījām e-pastā.
 • Ko darīt, ja esmu iegādājies OCTA polisi, taču policists apgalvo, ka tā nav, un liek samaksāt sodu Latvijā?

  Lūdz policijas darbiniekam izrakstīt protokolu par šo „pārkāpumu”, bet pēc tam sazinies ar mūsu speciālistiem. Šāda situācija var rasties sakaru traucējumu dēļ. Var gadīties, ka policijas darbinieku sistēma neuzrāda polises, kuras ir spēkā.
 • Ko darīt, ja esmu iegādājies OCTA polisi, taču policists apgalvo, ka tā nav, un liek samaksāt sodu ārpus Latvijas?

  Šādi gadījumi nav bieži, taču diemžēl notiek (parasti Polijā). Ja Tev tā gadās, neuztraucies, samaksā sodu, taču saglabā protokolu un, kad atgriezies Latvijā, dodies uz LTAB un uzraksti iesniegumu par šo situāciju, pievienojot saglabātos dokumentus. LTAB izskatīs Tavu iesniegumus un atdos atpakaļ Tev nepamatoti piemēroto soda naudu.

 

Klientu atsauksmes

Man ir ļoti laba pieredze OCTA polises iegādē ManaPolise.lv. Esmu ieteicis to arī saviem draugiem, kuri tagad arī pastāvīgi iegādājas OCTA šeit.
Ivars no Rīgas
Vislabāk man patīk, ka varu salīdzināt dažādu apdrošināšanas kompāniju cenas. Dažkārt cenu starpība ir patiesi liela. Uzskatu, ka ManaPolise.lv izmantot ir ļoti ērti un vienkārši.
Santa no Tukuma
Tā kā ikdienā ir tik daudz lietu, par ko jāatceras, man ļoti patīk, ka ManaPolise.lv sūta man atgādinājumu par to, ka tuvojas OCTA polises darbības termiņa beigas. Es tikai izvēlos izdevīgāko piedāvājumu un veicu apmaksu. Pērku polises savam auto šeit jau 2 gadus.
Larisa no Jūrmalas
Esmu lauksaimnieks un dzīvoju laukos. Lai atvieglotu apdrošināšanas iegādi, izmantoju ManaPolise.lv, jo OCTA apdrošināšanu varu iegādāties jebkurā brīdī, dažu minūšu laikā, man nekur nav jābrauc.
Guntis no Balvu rajona

Sadarbības partneri

Droši norēķini

Sadarbības partneri

Droši norēķini

Visa
Mastercard
Citadele
Nordea
Swedbank
SEB