11111

Vai Tavs auto ir gatavs rudens/ziemas sezonai?

Auto sagatavošana ziemai

Silto vasaras laiku ir nomainījis rudens ar mainīgajiem laikapstākļiem gan ar saulainām, gan lietainām dienām, tumšiem rītiem un vakariem un nelieliem temperatūras mīnusiem un salnām. Tāpēc kļūst aktuāls jautājums par sava auto sagatavošanu rudens un ziemas sezonai. Un tas nav tikai par to, kādas riepas iegādāties, auto aprūpe un sagatavošana aukstajam laikam prasa daudz lielāku uzmanību.

Mainoties sezonai, katram autovadītājam noteikti ir savs „darbu saraksts”, lai viņa auto būtu gatavs dažādiem rudens un ziemas laikapstākļiem un piemērots drošai braukšanai.

Ar ko sākt? Iesakam ar vispārēju auto tehniskā stāvokļa pārbaudi, sākot ar stūres un bremzēšanas iekārtām, ritošo daļu un citu elementu apskati, kas ļautu pilnībā novērtēt auto stāvokli, jo pārbaudīts un piemērots auto tehniskais nodrošinājums kopā ar atbilstošu ātruma izvēli un autovadītāja prasmi braukt dažādos apstākļos, samazina risku un bīstamas situācijas uz ceļa.

Ne mazāk svarīga ir auto virsbūves apkope un sagatavošana aukstajam laikam. Ceļu uzturēšanai ziemas mēnešos izmantotie pretslīdes materiāli veicina rūsas parādīšanos uz virsbūves, tāpēc arī jāpievērš uzmanība šasijas un ritošajai daļai. Viens no ieteikumiem ir auto vaskošana, kas mazinātu korozijas risku un būtu kā papildu aizsardzība virsbūvei no sniega. Arī speciālu smērvielu izmantošana varētu palīdzēt pret slēdzeņu aizsalšanu.

Lietus, sniegs, sāls, smiltis var negatīvi ietekmēt auto krāsu. Tāpēc ir paredzēti speciāli līdzekļi, kas neļaus aukstumā un mitrumā vēl vairāk pasliktināt situāciju rūsas jau skartajās daļās. Iesakām arī laikus padomāt par pārkrāsošanu auto servisā. Iesakāma ir arī silikona izmantošana auto apstrādē, kas ļauj izvairīties no durvju un motora pārsega aizsalšanas.

Tālāk par logu, spoguļu un lukturu pārbaudi. To tīrība nozīmē drošu redzamību tumsā un nepietiekamas redzamības apstākļos. Logiem jābūt tīriem no iekšpuses un ārpuses, kā arī jāpārbauda marķiera spuldzes, bremžu gaismas, bet jo īpaši lukturus un braukšanas gaismas, jo tieši rudens un ziemas sezonā palielinās auto gaismu nozīme, diennakts gaišo stundu laikam paliekot aizvien īsākam. Netīri, aizsaluši vai aizsvīduši logi, spoguļi un lukturi rada bīstamu braukšanu un nespēju novērtēt situāciju un risku uz ceļa.

Vēl viens ieteikums ir pārbaudīt logu tīrāmās slotiņas. Tās arī ik pa laikam vajadzētu notīrīt ar spirtu vai ziemas apstākļiem paredzēto logu mazgājamo šķidrumu, kura sastāvā ir arī spirts. Protams, jāatceras arī nomainīt logu mazgāšanas līdzekli, mainoties laikapstākļiem un iestājoties aukstākam laikam, ir nepieciešams lietot ziemai paredzēto logu mazgājamo šķidrumu.

Ne mazāk svarīga ir akumulatora pārbaude. Akumulatora pārbaudi, kā arī to, vai tiek izmantots atbilstošs dzesēšanas šķidrums vajadzētu veikt autoservisā vismaz reizi gadā pirms aukstā laika un ziemas sezonas iestāšanās. Ja, piemēram, ir redzamas korozijas vai skābes noplūdes pazīmes, tad akumulatoru ieteicams nomainīt. Ziemas aukstajā laikā akumulatori nosēžas ātrāk, jo daudz vairāk enerģijas tiek izmantots gaismām un mašīnas apsildīšanai. Noteikti noderēs arī auto dzinēja jostu un šļuteņu pārbaude. Nolietotas gumijas nebūs lietojamas pie straujām temperatūras svārstībām.

Eļļa nodrošina normālu motora darbību, iesakam izmantot eļļu, ko ir ieteicis auto ražotājs vai auto lietu tirgotājs. Veiciet eļļas un tās filtra maiņu, kā arī izmantojiet eļļu, kas paredzēta zemai temperatūrai.

Mēdzam aizmirst, bet tomēr automašīnām ar benzīna dzinēju būtu īpaši svarīgi pārbaudīt aizdedzes sveces, jo nolietotas sveces sekmēs to, ka pie zemākām temperatūrām auto būs grūtības iestartēt vai tas neizdosies vispār.

Runājot par degvielu, jāpārbauda arī degvielas filtri, jo, kā saka degvielas uzpildes staciju pārstāvji, ja gaisa temperatūra ir zemāka par -20 grādiem pēc Celsija, dīzeļdegvielas plūstamības īpašības mainās. Tāpat arī vajadzētu censties ziemas laikā auto degvielas bāku turēt pēc iespējas pilnu un izmantot atbilstošu degvielu savam auto.

Bet kādas riepas ar vai bez radzēm, ziemas vai vissezonas iegādāties savam auto? Viens ir skaidrs, pareizi izvēlētas riepas un atbilstošs gaisa spiediens riepās ir vieni no svarīgākajiem rādītājiem, kas būtiski ietekmē satiksmes drošību uz ceļa. Lai arī riepu izvēle ir diezgan plaša, ieteicams būtu vadīties pēc vairākiem kritērijiem, tā ir riepu kvalitāte un riepu izgatavošanas laiks. Kvalitāte norāda drošību, savukārt izgatavošanas laiks parāda riepu gumijas tendenci palikt cietai, kas ietekmē un mazina saķeres īpašības. Pēc CSDD veiktajām aptaujām apmēram 51% autovadītāji bija norādījuši, kā ilgtermiņā ietaupīt uz riepu maiņu, var, izvēloties riepas ar radzēm, jo ierobežotais laiks to lietošanai atmaksājas riepu lietošanā uz vairākām sezonām. Turpretī 49% autovadītāju uzskata, ka izdevīgāk ir iegādāties riepas ar labiem protektoriem, kuras līdzvērtīgi varēs lietot vairākas sezonas pēc kārtas un neuztraukties, ka ar tām var braukt pēc noteiktās sezonas maiņas.

Pirms iegādāties riepas, labs „špikeris” autovadītājiem ir riepu ražotāju norādītās kvalitātes prasības, trīs dažādu riepu kvalitātes parametri – degvielas patēriņa efektivitāte, saķere uz slapja ceļa virsmas un ārējās rites trokšņa līmenis. Pēc šiem parametriem katrs autovadītājs var iegadāties piemērotākās riepas savam auto.

Jāatceras par riepu protektoriem, attiecībā uz kuriem minimālās prasības ziemā ir 4mm un Jūsu OCTA apdrošinātājs var samazināt vai pat atteikt apdrošināšanas atlīdzības izmaksu, ja riepas protektora dziļums ir mazāks par 4mm. Tāpēc pārbaudiet tos, jo braukšanai ziemā ir nepieciešama laba saķere uz sniega un ledus. Braukšanas segums pilsētā un uz lauku ceļiem ir atšķirīgs. Aicinām izvēēties un lietot tikai atbilstošas ziemas riepas, jo nelaimes gadījuma sekas, kas būs radušās sliktas riepu kvalitates rezultātā, jums var radīt daudz lielākus zaudējumus un izmaksas. Cik daudz tērēt naudu vai ekonomēt, kurā servisā veikt nepieciešamās pārbaudes un manipulācijas, lai justos droši uz ceļa, tas paliek katra autovadītāja ziņā. Tomēr lai kā arī būtu, nav prāta darbs ekonomēt uz sava drošības rēķina.

Pēdējais ieteikums, rudens un ziemas laiksapstākļi ir mānīgi, reizēm der arī nodrošināties ar nelielu auto „pirmās palīdzības” komplektu – logu skrāpīši, birste sniegam, “piepīpēšanas” vadu komplekts, varbūt pat lāpsta, vilkšanas virve, atstarojošā veste, silti cimdi vai pat cepumu paka un citi sīkumi, kas var izrādīties noderīgi neparedzētā situācijā.

Sagatavojiet laicīgi savus auto rudens un ziemas sezonai un brauciet droši!

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*