11111

Vai Brexit ietekmēs Tavus ceļošanas plānus?

Vai Brexit ietekmēs Tavus ceļošanas plānus 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neatkarīgi no tā, vai Lielbritānija no Eiropas Savienības izstāsies ar vienošanos vai bez, Brexit ietekmēs daudzu ceļotāju plānus. Daudzi jautājumi joprojām ir neskaidri, taču ir faktori, kurus varam ņemt vērā jau tagad.

Ceļošanai nepieciešamie dokumenti

ES, tai skaitā arī Latvijas pilsoņi, uz Apvienoto Karalisti varēs doties bez vīzas – ar noteikumu, ka ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms, kas nepārsniedz 3 mēnešus (90 dienas). 

Kas attiecas uz Eiropas pilsoņu ID karti, arī tā joprojām būs piemērota ceļošanai uz Apvienoto Karalisti. Tomēr jāņem vērā, ka šis noteikums laika gaitā var mainīties – 2021. gada 1. Janvārī spēkā stāsies Apvienotās Karalistes imigrācijas sistēmas noteikumi, kas var paredzēt, ka ID kartes ieceļošanai Apvienotajā Karalistē vairs nebūs derīgas.

Lidojumi starp Eiropu un Lielbritāniju

Aviosabiedrībām ir nepieciešama atļauja, lai lidotu virs citu valstu gaisa telpas. Apvienotās Karalistes valdība ir paziņojusi, ka tā paredz atļauju piešķiršanu ES aviosabiedrībām, lai tās varētu turpināt līdzšinējo darbību, un sagaida, ka ES valstis rīkosies tāpat.

Tomēr eksperti brīdina par lidojumu kavēšanos un traucētu lidostu darbību, kas varētu rasties uzreiz pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības.

Lidojumu kompensācija

Saskaņā ar pašreizējo ES regulu, pasažieriem var būt tiesības saņemt kompensāciju līdz 600 EUR, ja lidojums kavējas trīs un vairāk stundas vai reiss tiek pilnībā atcelts. Šie noteikumi ir spēkā, ja izlidošanas lidosta atrodas ES, vai ja lidojums notiek ES un to nodrošina ES pārvadātājs.

Šobrīd nav informācijas, vai Lielbritānija paliks šīs ES regulas režīmā.  Protams, pasažieriem tas būtu vēlamākais risinājums. Pastāv arī variants, ka pēc izstāšanās no ES Lielbritānija ievieš savus noteikumus, taču kompensācijas limiti varētu būt zemāki. 

Apdrošināšana

Ja izstāšanās līgums spēkā nestāsies, tad līdz ar Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES, tajā vairs nedarbosies Eiropas veselības apdrošināšanas karte – EVAK. Dodoties ceļojumā uz Lielbritāniju, ieteicams iegādāties privātu ceļojuma apdrošināšanas polisi, kas ietver visus svarīgākos risku segumus, tostarp neatliekamo un nepieciešamo medicīniskās palīdzības saņemšanu. 

Lai saprastu, kura ceļojuma apdrošināšana ir piemērotākā, vērts salīdzināt vairāku apdrošināšanas kompāniju piedāvājumus un rūpīgi iepazīties ar līguma noteikumiem.

Autovadītāja apliecība

Ja ceļo uz Apvienoto Karalisti ar savu personīgo automašīnu, vari būt mierīgs – ES izdotās autovadītāju apliecības joprojām tiks uzskatītas par derīgām.

Mobilo sakaru operatoru viesabonēšanas noteikumi

Brīdī, kad Lielbritānija vairs nebūs ES dalībvalsts, beigs darboties arī mobilo sakaru ES viesabonēšanas noteikumi. Tas nozīmē, ka var nākties rēķināties ar papildu izmaksām, izmantojot mobilo sakaru (zvanu, SMS, mobilo datu) pakalpojumus šajā valstī.

Aizliegumi un ierobežojumi

Jāņem vērā arī aktuālie  aizliegumi un ierobežojumi. Piemēram, ES tiesību akti paredz ierobežojumus attiecībā uz konkrētu lietu un preču ievešanu ES. Tātad – brīdī, kad Apvienotā Karaliste izstāsies no ES, šie ierobežojumi attieksies arī uz tām precēm, kas tiks izvestas no Lielbritānijas uz ES vai ievestas tajā no ES.

Lai arī lielākā daļa ierobežojumu aktuāli komerciālajiem  pārvadātājiem, tomēr daži aktuāli arī privātajiem ceļotājiem – īpašie noteikumi attiecas uz lolojumdzīvniekiem (mīļdzīvniekiem), augiem un to produktiem, dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumiem, skaidras naudas pārvadājumiem, kultūras priekšmetiem, apdraudētu sugu īpatņiem, šaujamieročiem, invazīvām svešzemju sugām.

Plašāku informāciju par ierobežojumiem un aizliegumiem, kā arī visu pārējo, kas jāņem vērā, ceļojot uz Lielbritāniju, atradīsi Eiropas Komisijas un Latvijas Ārlietu ministrijas sagatavotajos materiālos.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*