11111

Skola sākusies! Kādi drošības pasākumi būtu jāzina tavam bērnam?

Jaunais skolas gads sācies pilnā sparā – šis būtu īstais laiks vecākiem pārrunāt ar saviem bērniem par dažādiem drošības pasākumiem, kas noderēs ikdienā!

Drošība mašīnā

Visiem cilvēkiem automašīnā obligāti jāpiesprādzējas, kā arī nedrīkst traucēt auto vadītāju, skaļi uzvedoties vai veicot straujas kustības. Starpcitu, pieaugušajiem arī iesakām pārliecināties, lai auto durvis vienmēr būtu aizslēgtas – tas palīdzēs gan būt drošiem, ka bērni tās neattaisīs brauciena laikā vaļā, gan arī izvairīties no zagļiem, kuri varētu sastrēguma laikā mēģināt tās attaisīt un nozagt somas un citas mantas.

Drošība uz ielas

Gan jau būsi ievērojis, ka uz ceļiem, sākoties skolai, ir pilns ar bērniem – skolēni no rītiem steidzas uz skolu un pēcpusdienā vēl ātrāk steidzas uz mājām un pulciņiem. Ja esi autobraucējs, noteikti pievērs vēl vairāk uzmanības drošai braukšanai uz ceļa, nepārsniedz noteikto ātrumu, kā arī esi īpaši uzmanīgs pie gājēju pārejām un ceļiem, kas atrodas blakus skolām. Ar savu atvasi noteikti pārrunā pareizu uzvedību uz ceļa – noteikti nedrīkst iet pāri ielai vietā, kur tas nav atļauts/nav gājēju pārejas. Tāpat arī jāievēro luksafora gaismas. Ceļš nav rotaļu laukums, tādēļ uz tā jāuzvedas piesardzīgi!

Uzmanīšanās no svešiniekiem

Nopietna un nepieciešama saruna – kā bērnam rīkoties, sastopot nelabvēlīgu svešinieku? Jāpiekodina, ka nekādā gadījumā nedrīkst doties līdzi nepazīstamiem cilvēkiem, arī ja tie saka, ka ir vecāku draugi. Šādās reizēs noder vienkāršs paņēmiens – ar bērnu izdomājiet paroli, piemēram, “veikalā maize jānopērk”. Ja gadījumā bērnam svešinieks saka, ka aizvedīs uz mājām un pazīst vecākus, bērns var pirms tam paprasīt paroli.

Jāuzmanās no svešiniekiem uz ielas, bet arī mājās – kamēr vecāki ir darbā un bērni ir vieni paši mājās, durvīm obligāti jābūt aizslēgtām, nekādā gadījumā tās nedrīkst atvērt svešiniekiem – tāpat arī jāatceras, ka, saņemot zvanu domofonā no svešinieka, noteikti to nedrīkst ielaist mājā. Iesakām arī uzmanīties, saņemot zvanus uz mājām no nepazīstamiem cilvēkiem – nedrīkst teikt, ka vecāku nav mājās, kas varētu pievilināt potenciālos ļaundarus.

Ja gadījumā bērns ievēro dīvainu, nelabvēlīgu vai uzmācīgu uzvedību no svešinieka – svešais cilvēks viņam seko, mēģina runāties vai pat fiziski aizskar – iepriekš jāizstrādā rīcības plāns. Ja tas ir iespējams, bērns var meklēt palīdzību tuvākajā veikalā, paskaidrojot situāciju pārdevējai. Skaļa kliegšana palīdzēs piesaistīt tuvumā esošo cilvēku uzmanību, kā arī var nobiedēt potenciālo ļaundari.

Un pats svarīgākais – ar svešiem cilvēkiem nedrīkst dalīties ar svarīgu personīgo informāciju – vecāku vārdiem, mājas adresi, kur vecāki strādā, cikos būs mājās utt.

Personīgo mantu sargāšana

Būtu vērts bērnam piekodināt izturēties ar savām personīgajām mantām – maku, somu, mobilo telefonu u.c. – uzmanīgi. Ar tiem nevajadzētu “vicināties apkārt” publiskās vietās, kā arī jāieliek grūti aizsniedzamās vietās – somu iekškabatās, kaklā karināmos maciņos – nevis atvērtās kabatās vai rokās. Tāpat arī publiskās vietās – arī skolā – nevajadzētu rādīt sava maka saturu un/vai stāstīt, cik daudz naudas.

 

Rīcība ārkārtas situācijās

Diemžēl no visa nevar izvairīties, tādēļ bērnam jābūt gatavam rīkoties ārkārtas situācijā. Viena no svarīgākajām lietām – telefona numuri. Pārbaudi, vai bērns ir saglabājis telefonā svarīgākos numurus: avārijas dienests, ātrā palīdzība, policija, ugunsdzēsēji, kā arī vecāku mobilie tālruņi. Iesakām tos saglabāt bērna telefonā, pat ja viņš tos atceras no galvas, jo šoka stāvoklī atmiņa var pasliktināties. Būtu jāpārrunā arī pirmās palīdzības elementi – kā rīkoties asiņošanas gadījumā, stipri sasitot galvu u.c. Noteikti izrunājies ar bērnu par elektrodrošības pasākumiem.

 

Iespējams, šo visu tavs bērns jau zina, taču nekad nenāks par ļaunu atgādināt!

 

Izvērtēti riski, piemērotākie risinājumi un augstākās kvalitātes serviss.
Maksims Mjatiškins

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*