11111

Padomi motobraucējiem: Kā izvēlēties piemērotu apģērbu?

Padomi motobraucējiem

Bieži vien, pārvietojoties pa lielceļiem, ir redzami motobraucēji, kas uz sava motorizētā transportlīdzekļa sēdušies ikdienas apģērbā. Gadījumā, ja notiek negadījums un braucējs krīt – bez speciālā apģērba viņš būtībā ir pilnīgi kails un neaizsargāts. Ceļu satiksmes noteikumi paredz vien to, ka motobraucējam braukšanas laikā ir jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei, taču realitātē ar to nepietiek.

Pēc traumatologu novērojumiem, visbiežākās traumas ir roku un kāju kaulu lūzumi, ribu lūzumi, plaušu sasitumi, liesas plīsums, plēstas brūces pa visu ķermeni. Gadījumos, kad nav ķiveres, – smagas galvas traumas. Šādās situācijās ir labi, ja braucējam ir iegādāta dzīvības apdrošināšana, jo ārstēšanās visbiežāk ir ilgstoša un dārga.

Viens no priekšnoteikumiem, lai izvairītos no traumām, protams, ir droša braukšana un ceļu satiksmes dalībnieku savstarpējā cieņa. Tomēr vēl aizvien, atbilstoši CSDD statistikai, Latvijā ik gadu vidēji notiek 350 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti mopēdi, motocikli vai kvadracikli, un ir vismaz viens cietušais.

Turpinājumā apkopoti  ieteikumi, ko ņemt vērā, kad tiek izvēlētas jakas, bikses, cimdi un zābaki.

Izmērs

Pirms iegādājies apģērbu, noteikti pielaiko to, jo gan no komforta, gan drošības aspekta ir ārkārtīgi svarīgi, lai drēbas un aprīkojums būtu īstajā izmērā. Apģērbs, kas būs par mazu, neļaus ērti kustēties un braukšanas laikā nospiedīs asinsvadus. Apģērbs, kas būs par lielu, kritiena gadījumā nevis noturēsies vietā, bet slīdēs uz augšu, tādā veidā nemaz nepildot savu funkciju. Lai apģērbu varētu izmantot visos gadalaikos, meklē tādus izstrādājumus, kuros ir iestrādāti rāvējslēdzēji. Tas ļauj apģērba izmēru palielināt, tādā veidā radot iespēju zem tā pavilkt vairākas apģērba kārtas arī aukstākos apstākļos.

Garums

Aizsargtērpi tiek radīti, lai pasargātu braucēju no traumām, un vizuālais izskats pilnīgi noteikti ir sekundārs. Stāvot kājās, var šķist, ka apģērbs ir izmēru par lielu un pārāk garš, tomēr braucot ir svarīgi, lai piedurknes nosedz plaukstu locītavas, bikšu staras nosedz potītes un jaka sniedzas pāri vidukļa līnijai.

Ventilācija

Karstā laikā būs ārkārtīgi būtiski, lai apģērbā ir iestrādātas ar rāvējslēdzējiem aprīkotas atveres. Parasti tādas ir jakas priekšpusē un aizmugurē, bet mēdz būt modeļi ar ventilācijas atverēm padusēs, kas nodrošinās gaisa plūsmu braukšanas laikā un ļaus atdzesēties.

Redzamība

Atstarojoša materiāla virsmas, īpaši ķermeņa augšdaļā, var izglābt Tavu dzīvību. Lai gan palīdz arī paša motocikla metāla daļu radītais spīdums, tomēr papildus atstarotāji nekad nenāk par ļaunu, jo mašīnu lukturi daudz biežāk uztver tieši apģērbā iestrādātos atstarotājus. Ja apģērbam tādu nav, tumšā laikā vienmēr vajadzētu valkāt atstarojošu vesti.

Ūdensizturība

Lielisks variants ir ūdeni atgrūdošs apģērbs, tomēr vislabāk ir, ja aprīkojums ir pašūts no ūdensizturīga auduma. Tas gan ir dārgāks, nekā vienkāršs materiāls, tomēr ir tā vērts, un ir daudz ērtāks nekā, piemēram, dažāda veida lietus plēves, zem kurām braucējs sāk pastiprināti sakarst un svīst, jo mitrais gaiss netiek izvadīts no plēves apakšas.

Bruņojums

Labākais aprīkojums nāk komplektā ar papildus aizsardzību dažādās ķermeņa vietās. Jakām ir papildus polsterējums muguras, plecu un elkoņu rajonā, biksēm – ceļu un gurnu rajonā, savukārt zābaki ir nodrošināti ar papildus potītes un liela aizsardzību. Apģērbiem polsterējuma lokāciju ir iespējams pielāgot katram braucējam individuāli, kā arī noņemt uz laiku, kad aprīkojums tiek nodots tīrīšanai.

Braukšanas prasmes

Braukšanas prasmes ir pati labākā aizsardzība, bet ar to vien nepietiek. Arī visprasmīgākajiem braucējiem var gadīties negadījumi, tādeļ nepieciešams izvēlēties savām prasmēm, braukšanas stilam un budžetam atbilstošu aizsargapģērbu, lai pasargātu sevi no nevajadzīgām traumām.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*