11111

Padomi auto īpašniekiem: Kādiem trokšņiem jāpievērš uzmanība?

Padomi auto īpašniekiem

Ne katrs auto īpašnieks ir auto eksperts. Svarīgi ir saprast to, kurā brīdī jādodas uz auto servisu, lai konsultētos ar speciālistu un, ja nepieciešams, veiktu remontu.

Labs indikators potenciālo auto problēmu diagnosticēšanai ir skaņa. Ja saklausi kādu savam automobilim līdz šim neraksturīgu skaņu, vērs uzmanību uz tās raksturu un avotu. Skaņa varētu kalpot kā kritērijs konkrētai auto problēmas noteikšanai. Zemāk uzskaitīti izplatītākie skaņu veidi.

Ritošā daļa

Būkšķēšana vai graboņa, kas dzirdama, iebraucot bedrē vai pārbraucot pāri negludumam, ir raksturīga ritošās daļas defektiem. Tas nozīmē, ka, ja dzirdi šādu skaņu, visticamāk, ir radusies problēma automašīnas ritošajā daļā. Tam vajadzētu pievērst uzmanību un lūgt, lai attiecīgais speciālists automobili apskata.

Riteņi

Ja, braucot pie noteikta ātruma, ir parādījusies dūkoņa no viena vai vairākiem riteņiem, tad iespējamie skaņas vaininieki varētu būt nepareiza savirze vai riteņa gultņa defekts. Gultņa defekta  gadījumā ir jāvēršas pie speciālista.

Izpūtējs

Liekas skaņas no izpūtēja var izraisīt vairāki faktori – plaisas, izrūsējuši caurumi, izpūtēja caurules plīsums. Ņemiet vērā, ka mašīnai ar bojātu izpūtēja sistēmu var samazināties jauda un pieaugt degvielas patēriņš.

Motors

Ja pēc auto iedarbināšanas, motoram darbojoties tukšgaitā, var saklausīt tikšķēšanu no motora, tas var liecināt par problēmām ar kompensatoriem. Īslaicīga tikšķēšana pēc auto iedarbināšanas ir normāla parādība, jo motoram vajadzīgs laiks, lai iestrādātos, īpaši zemās temperatūrās. Ja tikšķēšana nepāriet, tad vajadzētu pārbaudīt eļļas līmeni. Ja eļļas ir par maz, to jāpielej klāt līdz norādītajai atzīmei. Ja arī ar to nav līdzēts, jāvēršas pie speciālista. 

Ja motorā sadzirdi metāliskus trokšņus, tad motors ir nekavējoties jāizslēdz. Motors ir mašīnas sirds, un, ja tajā radusies problēma, palīdzību jāmeklē uzreiz. Turpinot motora darbību, pastāv risks motoru neatgriezeniski sabojāt vai pat apdraudēt savu veselību.

Bremzes

Ja pie braukšanas uzsākšanas bremzes izdara skrāpējošu skaņu, uzreiz satraukties nevajag. Ja mašīna kādu laiciņu ir stāvējusi nelietota, bremžu diski var aprūsēt. Izbrauciet ar auto kādu aplīti un bremzes pašas notīrīsies. Ja skaņa turpinās un tai pievienojas metāliska skaņa, tad visdrīzāk ir nodiluši bremžu kluči, kuri būtu jāmaina pēc iespējas ātrāk. Retākos gadījumos pēc brauciena pa grants ceļiem mēdz gadīties, ka bremžu sistēmā iekļūst akmentiņš, kurš rada šo skrāpējošo metālisko skaņu.  Par to Tu vari mēģināt pārliecināties pats, dodoties uz automazgātavu un nomazgājot bremzes ar augstspiediena strūklu. Ja problēmu būs izraisījis akmentiņš, ūdens strūkla to, iespējams, aizskalos prom.

Ģeneratora siksna

Ja, iedarbinot mašīnu, Tu dzirdi kaucošu vai čīkstošu skaņu, tad tā visdrīzāk varētu būt ģeneratora siksnas vaina, kura tad attiecīgi būtu vai nu jānomaina, vai nu jānospriego. Īpaši raksturīgi tas ir mitros laika apstākļos.

Stūre

Ja, griežot stūri pa labi un pa kreisi, dzirdama švīkstoņa, tad ir vērts pārbaudīt stūres hidrauliskā pastiprinātāja eļļas līmeni. Ja līmenis ir atbilstošs, tad tas nozīmē, ka ir problēmas ar stūres pastiprinātāja sūkni. To vajadzētu atrādīt speciālistam.

OCTA un KASKO

Ja tev pieder transportlīdzeklis, atceries regulāri pārbaudīt OCTA polises derīguma termiņu. OCTA ir obligāta ikvienam auto. Ja tai beidzies derīguma termiņš, transportlīdzeklis nevar piedalīties satiksmē un nebūs iespējams iziet ikgadējo tehnisko apskati. Lai izvairītos no šādām situācijām, ir vērts pieteikt pakalpojumu, kur Tev tiek atsūtīta īsziņa 10 dienas pirms OCTA polises termiņa beigām, lai Tu jau laikus varētu atjaunot OCTA. Tas notiek ātri – daži klikšķi internetā un jau pēc 15 minūtēm OCTA būs atjaunota. Atceries, ka, dodoties ārpus Latvijas robežām, OCTA polise ir jāizdrukā.

OCTA katram auto ir obligāta, bet KASKO ir brīvprātīga transportlīdzekļa apdrošināšana. KASKO atlīdzina zaudējumus, kas radušies ceļu satiksmes negadījumos, dabas stihiju ietekmē, no zādzībām, laupīšanas un vandālisma. Dažādu apdrošināšanas kompāniju piedāvātās KASKO cenas var atšķirties. Lai izvēlētos sev izdevīgāko, izmanto KASKO kalkulatora piedāvātās iespējas.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*