11111

Mājokļa drošība, atstājot mājās bērnu vienu

Mājokļa drošība, atstājot mājās bērnu vienu

Mājoklis ierasti saistās ar drošību, tomēr vienmēr pastāv riski – neviens nav pasargāts no  garnadžu ielaušanās, dabas stihiju radītajiem bojājumiem, ugunsgrēka vai plīsuša ūdensvada. Īpaši par šiem drošības jautājumiem jādomā, ja mājoklī vieni paši uzturas bērni – svarīgi parūpēties ne vien par bērnu, bet arī mājokļa drošību. Turpinājumā daži praktiski ieteikumi.

Kopā ar bērnu pārrunājiet drošu elektroierīču lietošanu

Paliekot mājās vienam, bērnam vajadzētu pārzināt drošu elektroierīču lietošanu. Ja neesi drošs, ka bērns pratīs ieslēgt un izslēgt plīti vai lietot citas ierīces, neapdraudot sevi un citus, sarunājiet, ka bērns tās neizmantos bez pieaugušā klātbūtnes.

Uzstādi drošības kameras

Labs veids, kā sekot līdzi mājoklī notiekošajam, ir drošības kameras uzstādīšana. Tas ļaus sekot līdzi bērna darbībām un pārliecināties, ka mājoklī viss ir kārtībā, nav sācies ugunsgrēks, nenotiek laupīšana u.tml.

Pārliecinies, ka bērns zina, kā pareizi rīkoties, ja pie durvīm kāds zvana vai klauvē

Ikvienam būtu jāzina pareizais un nepareizais veids, kā reaģēt, ja pie durvīm zvana vai klauvē – īpaši bērniem. Ja bērns ir mājās viens, viņam vispār nevajadzētu atvērt durvis vai uzsākt sarunu ar personu, kas ir aiz durvīm. Ja tomēr saruna uzsākta, durvis vaļā vērt nedrīkst. Ja nav pārliecības, bērns var sazināties ar Tevi vai citu uzticības personu. Der atcerēties – labāk būt drošam, nekā pieklājīgam.

Noskaidro, ka bērns zina, kā pareizi rīkoties ugunsgrēka vai kādas citas ārkārtas situācijas gadījumā

Atstāj glābšanas dienestu telefona numurus labi redzamā vietā – tas, ka bērns tos zina no galvas, vēl nenozīmē, ka satraukuma brīdī viņš tos atcerēsies. Kopīgi pārrunā pareizu rīcību dažādās situācijās – vislabāk, ka tās tiek ne vien izrunātas, bet arī izspēlētas. Tas viss vairos bērna pārliecību krīzes situācijās. Svarīgi arī, lai bērna rīcībā ir telefons, ar kuru viņš jebkurā laikā var sazvanīt Tevi vai citu uzticības personu.

Novērtē mājokļa drošību

Viens no droša mājokļa priekšnoteikumiem ir parūpēties, ka ir novērsti visi iespējamie riski – elektroinstalācijas ir labā stāvoklī, santehnikas sistēma ir bez bojājumiem, sadzīves tehnika ir labā darba kārtībā, mēbeles un citi priekšmeti ir lietošanai droši, ir uzstādīti un pārbaudīti dūmu detektori.

Jāņem vērā, ka bērni var aizrauties ar aktīvām spēlēm un rotaļām (īpaši, ja bērni ir vairāki) un kļūt neuzmanīgi. Vecāku pienākums ir pārliecināties, ka mājoklis ir droša vieta, un runāt ar atvasēm par to, kā mājoklī uzvesties.

Ierīko seifu

Vēlies, lai vērtslietas vienmēr būtu drošībā? Glabā tās  ugunsdrošā seifā. Tā izvairīsies no situācijas, kad tās tiek bojātas vai nozaudētas.

Izvēlies savām vajadzībām piemērotu mājokļa apdrošināšanu

Lai mazinātu nepatīkamu pārsteigumu iespējamību un izvairītos no liekiem izdevumiem, noderīga būs mājokļa apdrošināšana. Tajā var ietvert dažādus riska segumus, piemēram, ne vien paša mājokļa, bet arī iedzīves un civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu. Visi šie trīs segmenti var izrādīties ļoti noderīgi – īpaši, ja bērns mājās mēdz palikt viens un Tu maksimāli vēlies novērst visus apdraudējumus, kas var skart bērnu pašu, mājokļa iedzīvi, kā arī kaimiņus un citus.

Lai saprastu, kura mājokļa apdrošināšana ir piemērotākā, vērts salīdzināt vairāku apdrošināšanas kompāniju piedāvājumus un iepazīties ar visiem līguma noteikumiem.

Pārrunā informāciju, kuru nedrīkst izpaust citām personām

Bērni bieži vien ir vaļsirdīgi un neapzinās iespējamos riskus. Pārrunā ar bērnu, kādu informāciju nedrīkst izpaust citiem (īpaši – svešiem) cilvēkiem. Piemēram, nedrīkst stāstīt, kur stāv mājokļa rezerves atslēgas, kāda ir interneta parole, kā arī izpaust citu informāciju, kas varētu radīt mājokļa un personīgās drošības riskus.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*