11111

Kas par drošību jāpārrunā pirms skolēnu brīvlaika?

Kas par drošību jāpārrunā pirms skolēnu brīvlaikaSkolēnu brīvlaiks ir laiks, kad skola bērniem nav jāapmeklē, tomēr rūpes par tiem nāk dubultā- kā bērnus nodarbināt, ar ko tie pavadīs kopā laiku, kur viņus atstāt – nometnēs, mājās vai pie vecvecākiem? Tam visam līdzi nāk arī drošības jautājumi, kas noteikti ar katru bērnu ir jāpārrunā pirms skolēnu brīvlaika sākšanās. Ieinteresē bērnu par šiem jautājumiem un pārliecinies, ka viņš zina visus Tev svarīgos drošības noteikumus. Par tiem tad arī turpmākajā rakstā.
Drošības noteikumi un ieteikumi vecākiem:
• Līdz 7 gadu vecumam bērni nedrīkst tikt atstāti mājās vieni, kā arī nedrīkst vieni paši iziet ārā nepieskatīti;
• Bērni vecumā no 7-16 gadiem bez pilngadīgu personu klātbūtnes drīkst uzturēties publiskās vietās tikai laika posmā no 6:00-22:00. Citā laikā nav pieļaujams, ka attiecīgā vecuma bērns vai jaunietis atrodas publiskā telpā bez vecākiem vai aizbildņiem;
• Mazākiem bērniem ir pieejams bērnudārzs visu gadu, tiesa, visbiežāk tie ir maksas;
• Bērni vasaras brīvlaikā drīkst atrasties un pavadīt laiku specializētos aktivitāšu centros, ja tos nodrošina pašvaldības;
• Bērnus un jauniešus visbiežāk var nodarbināt dažādās vasaras nometnēs, kurās atbildīgie uz nometnes laiku kļūst tā organizatori;
• Apdrošiniet savu bērnu. Nelaimes gadījumu apdrošināšana paredz kompensāciju par nelaimes gadījumā gūtām traumām vai kaulu lūzumiem – ja ar bērnu kas notiek, tas garantēs apmaksātu ārstēšanos un mazāk raizes vecākiem par finansiālo pusi.

Ceļa satiksme
Tā kā bērnam visdrīzāk nebūs jāmēro ierastais maršruts uz skolu, bet viņš vairāk laika pavadīs kādā spēļu laukumā vai kur citur, tad pārrunājiet, vai bērns zina ceļu satiksmes drošības noteikumi – pa kuru ielas pusi jāiet ārpus apdzīvotās vietās, kur drīkst šķērsot ceļu, luksaforu krāsas, kā braukt ar velosipēdu pa sabiedriskiem ceļiem u.tml.
Lai bērnam būtu lielāka izpratne, vari izspēlēt šos noteikumus interesantā spēles veidā vai kā viktorīnu, tādējādi pārliecinoties, ka bērns patiešām pārzina šos noteikumus.

Sveši cilvēki
Ne vienmēr mums apkārt ir labi cilvēki. Un tā kā bērni ir daudz neaizsargāti nekā pieaugušie, pārrunā ar savu bērnu komunikāciju ar svešiem cilvēkiem. Paskaidro, ko var atbildēt un ko nedrīkst, piemēram, neatklāt informāciju par dzīvesvietu, vai mājās kāds ir un neiet svešiem pieaugušajiem līdzi. Jo pārliecinošāk bērns par šādām situācijām būs iepriekš informēts, jo drošāk būs, kad viņš ar tām dzīvē sastapsies un zinās, kā reaģēt.

Telefona numuri
Iemāci bērnam ģimenes locekļu telefona numurus un pārbaudi to – pajautā savu telefona numuru brīdī, kad bērns to vismazāk gaida. Iemācīties telefona numuru ir viens, bet kas cits, ja šo numuru bērnam būs jāatceras stresa situācijā un viņa telefons nebūs pieejams.

Spēt uzrunāt pieaugušos
Ja kādreiz kas atgadās, tad bērnam ir jāatpazīst, kuram pieaugušajam var lūgt palīdzību, piemēram, ja gadījies apmaldīties. Iemāci, ka bērns var doties uz drošām vietām, piemēram, uz policijas iecirkni, pie veikala pārdevējas vai autobusa šofera, jo to uzticības faktors drošībā ir daudz lielāks, nekā uzrunājot jaunus cilvēkus.

Runā un trenē savu bērnu par drošību ikdienā, tādējādi arī pats būsi ar mierīgāku sirdi un sagatavosi savu bērnu plašajai pasaulei un nodosi zināšanas, kā rīkoties neordinārās un stresa situācijās. Skolēnu brīvlaiks ir šķietami īss, tomēr pietiekami garšs, lai pievērstu uzmanību ne tikai izklaidēm, bet arī visiem drošības pasākumiem.

Zane Kruglova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*