11111

Kas ietekmē OCTA polises cenu?

Plānojot budžetu, kas saistās ar automašīnas uzturēšanu, transportlīdzekļu īpašniekiem jārēķinās ar dažādām izmaksām – par Ceļu nodokli, tehnisko apskati, degvielu, remontu, kā arī OCTA polisi jeb obligāto civiltiesisko apdrošināšanu. Tā kā OCTA pie visiem apdrošinātājiem nemaksā vienādi, kas īsti ir OCTA polises cena – kā tā veidojas?

Svarīgākais faktors – Bonus-Malus jeb riska klase

Par Bonus-Malus sistēmu noteikti vajadzētu būt dzirdējušam ikvienam atbildīgam un prātīgam autovadītājam, kuram interesē ne tikai iespēja maksāt mazāk par OCTA, bet arī klase, kura viņam piešķirta. Būtībā šī sistēma parāda personas auto vadīšanas pieredzi, apzīmējot to ar konkrētu klasi. Pavisam kopā ar 17 klases. Sākumā, iegādājoties auto, ikvienam transportlīdzekļa īpašniekam automātiski piešķir sesto jeb sākumklasi.

Vienu reizi gadā, proti, 15. septembrī Bonus-Malus klases tiek pārrēķinātas. Attiecīgi, ja persona iepriekšējo 12 mēnešu laikā nav izraisījusi ceļu satiksmes noteikumu, viņam piešķirtā klase paaugstinās (no 7.-17.) savukārt tām personām, kas izraisījušas negadījumus, šī klase samazinās (pat par divām vai trim uz leju). Aprēķinātā klase ir spēkā vienu gadu.

Kā tas ir saistīts ar OCTA polises cenu? Tiešā veidā, jo auto īpašnieki vai atsevišķos gadījumos – turētāji, kuriem aprēķināta klase, kas zemāka par 6., maksa par OCTA polisi ievērojami pieaugs. Piemēram, ja personai ir piešķirta 5. Bonus-Malus klase, apdrošināšana būs uz pusi dārgāka, bet 4. klases gadījumā, tā jau būs pat līdz divām reizēm dārgāka. Jo zemāka Bonus-Malus klase, jo šis šoferis ir lielāks drauds apdrošinātājam.

Savukārt, ja autovadītājs brauc prātīgi, un ar laiku viņa Bonus-Malus klase paaugstinās, attiecīgi, OCTA polises cena viņam kļūst lētāka. Taču šeit jāņem vērā vēl viens aspekts. Lai saņemtu augstāku klasi, personai iepriekšējā gada (no 31.augusta līdz nākamā gada 1.septembrim) laikā ir jābūt apdrošinātam vismaz 275 dienas, kā arī iepriekšējos 11 gados (periodos) nevar būt bijuši iestājušies apdrošināšanas gadījumi, un šajos 11 periodos nav bijušas mazāk par 275 apdrošināšanas dienām.

Bonus-Malus klasi aprēķina tikai Latvijā reģistrētiem transportlīdzekļiem. Tāpat to nav iespējams pārmantot no iepriekšējā automašīnas īpašnieka/turētāja. Vēl jāņem vērā, ka piešķirto Bonus-Malus klasi neietekmē apdrošināšanas kompānijas maiņa, mainīties šajā gadījumā var tikai polises cena, kas pie dažādiem apdrošinātājiem atšķiras.

Uz ilgāku laiku – izdevīgāk

Tiem autovadītājiem, kas ar mašīnu pārvietojas visa gada garumā, noteikti ieteicams iekrāt naudu un nopirkt OCTA polisi 12 mēnešiem. Tādā veidā būs ne tikai iespēja ietaupīt, jo, pērkot četras polises ik pa trim mēnešiem nāksies tērēt vairāk, bet arī nebūs tik ātri jāuztraucas par to, ka apdrošināšanas termiņš atkal beigsies.

Smagāks vai vieglāks auto

Jo transportlīdzekļa pilnā masa būs lielāka, jo OCTA polise būs dārgāka. 

Pilsēta vai ciems

Ņemot vērā to, ka Rīgā un lielākās Latvijas pilsētās satiksme ir intensīvāka, tādēļ arī paaugstinās negadījumu risks, transportlīdzekļiem, kas reģistrēti šajās vietās, OCTA polise būs dārgāka. Savukārt ciemos reģistrētās mašīnas varēs apdrošināt lētāk.

Šie ir būtiskākie kritēriji, kurus visbiežāk ņem vērā apdrošinātāji, aprēķinot OCTA cenu, taču tie noteikti nav vienīgie. Apdrošināšanas kompānijas var izvērtēt arī tādus faktorus kā: transportlīdzekļa tipu, vecumu un izmantošanas veidu, mašīnas īpašnieka juridisko statusu, vecumu un dažkārt pat dzimumu. Mēdz gadīties, ka gados jaunāki un vecāki šoferi tiek uzskatīti par riskantākiem braucējiem, tādēļ viņiem polises cenu paaugstina. Protams, tas, ko un kā katrs apdrošinātājs ņem vērā, ir individuāls gadījums.

Izvērtēti riski, piemērotākie risinājumi un augstākās kvalitātes serviss.
Maksims Mjatiškins

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*