11111

Kā uzlabot bremžu disku kalpošanas ilgumu?

Kā uzlabot disku kalpošanas ilgumu

Bremžu diskiem ir ļoti liela loma auto tehniskajā stāvoklī. Šoferi un auto īpašnieki nereti nepamana vai nepievērš uzmanību tam, ka automašīnai ir problēmas ar bremžu diskiem līdz ir jau par vēlu un diskus nākas mainīt pilnībā, kas arī finansiāli ir daudz dārgāk, nekā laikus tos apkopt un rūpēties par to kvalitāti. Izplatītākā bremžu sistēma ir disku bremzes. Ir arī trumuļu bremzes, tomēr pirmās ir daudz efektīvākas un tieši tāpēc arī populārākas. Turpinājumā lasi vairāk par bremžu diskiem un, kā uzlabot to kalpošanas ilgumu. 

Bremžu disku izvēle

Bremžu pamatā ir berze, kas nenovēršami izraisa karstumu, kad auto ir kustībā. Ja bremzes sasniedz augstu temperatūru, tad tās zaudē efektivitāti un kvalitāti, un var radīt virkni problēmu – izraisīt mehāniskus vai sistēmas bojājumus. Lai novērstu šādas sāpīgas auto problēmas, palīgā nāk bremžu diski. 

Izvēloties bremžu diskus pievērs uzmanību pieļaujamajam nodilumam. Tas palīdzēs noteikt pēdējo brīdi, kad bremžu diski ir jāmaina. Vairumā gadījumu tas ir pēc kilometru nobraukuma.

Daži ražotāji iesaka reizē ar bremžu klučiem mainīt arī bremžu diskus, jo šie abi ir elementi, kas nodilst vienlaicīgi.

Jaunu disku “iestrādināšana”

Kad ir uzlikti jaunie bremžu diski, tos iesaka ‘’iestrādināt’’ jeb izbraukt ar auto. Izvēlies klusāku, no automašīnām atbrīvotu laukumu, kur vari iebraukt ar mašīnu un strauji bremzēt vairākas reizes. Vislabāk, ja tas ir kāds lidlauks, kluss ceļš bez satiksmes vai liels stāvlaukums. Ieteicams ir ieskrieties uz vismaz 80 km/h un tad strauji bremzēt līdz aptuveni 30 km/h. Šādu darbību ieteicams atkārtot 5-6 reizes.

Vairākkārtējā bremzēšana ļauj vienmērīgi uzklāties bremžu uzlikām, un, uzkarstot bremzēm, no diskiem vajadzētu atdalīties visām smērvielām, kas ir liktas ražošanas procesā. Paralēli atdalās arī eļļas, bremžu šķidrumi vai citas ķīmiskas nogulsnes, kas uz diskiem ir nokļuvušas, kamēr auto mehāniķis ir tās uzmontējis. Ja gadījumā liekie šķidrumi paliek uz diskiem, tie var nodarīt kaitējumu – eļļainajās vietās starp bremžu disku un kluci nebūs berzes, kas veidos nevienmērīgu nodilumu, tādējādi saīsinot disku mūžu.

Braukšanas stils un apstākļi

To, cik ilgi bremžu diski kalpos, nosaka arī apstākļi, kā automašīna tiks izmantota un lietota, un kāds ir vadītāja braukšanas stils. Piemēram, šoferi, kas brauc ar savu automašīnu kā autosportisti – strauji paātrinās un tikpat ātri bremzē, automašīnas bremzes un to diskus nolietos daudz ātrāk, nekā šoferi, kas brauks vienmērīgi. Arī bieža braukšana pa zemes un grants ceļiem saīsina bremžu disku dzīvotspēju, jo akmentiņi, netīrumi un smiltis mēdz iekļūt starp bremžu diskiem un klučiem, tādejādi radot ātrāku nodilumu. Citkārt arī akmentiņi var iekļūt bremžu kluču uzlikās, kas vēlāk izraisa nevienmērīgāku un straujāku bremžu disku nodilumu. Ja ir nevienmērīgs bremžu disku nodilums, tad tie pareizi nepiekļaujas diskam un to intensitāte katrā vietā atšķiras.

Vēl auto šoferiem iesaka rūpīgi izvēlēties atbilstošas cietības materiāla bremžu klučus, kas, ja nav piemēroti, nobružā un ātri nolieto diskus. Lai bremžu diski ilgāk kalpotu, iesakām prātīgāk un vienmērīgāk braukt, kā arī pārdomāti izvēlēties braukšanas maršrutus.

Papildus rūpes par automašīnu vari izrādīt, ja pārbaudīsi un laikus atjaunosi savu OCTA polisi. Aprēķina veikšanai izmanto manapolise.lv. Šeit Tev būs ērti pieejams OCTA kalkulators, kurā varēsi saņemt piedāvājumu no vairākām kompānijām par OCTA polises cenu.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*