11111

Kā sagatavot savu pagalmu rudenim?

Kā sagatavot savu pagalmu rudenim 

 

 

 

 

 

 

 

 

Padari savu dzīvi vieglāku pavasarī, rīkojoties gudri sagaidot rudeni! Turpinājumā daži padomi, kas palīdzēs sagaidīt rudeni un sagatavoties aukstākam laikam.

Zāliena laistīšana

Pienākot rudenim, zālienam tik un tā vajadzīga laistīšana – kaut arī lapas mainās, augšanas sezona beidzas un zāliens aug daudz lēnāk. Laistīšana palīdz zālājam atgūties no vasaras stresa un uzkrāt spēku gaidāmajai ziemai. Ja rudenī plānoti augsnes mēslošanas darbi, laistīšana ir divtik svarīga – tā nodrošina mēslojuma izšķīšanu un iekļūšanu augsnē. Laisti zālāju regulāri- tik ilgi, kamēr zeme sāk sasalt.

Mēslošana

Ja vēlies skaistu zālāju, mēslo to četras reizes gadā. Tomēr, ja tas šķiet par sarežģītu, izvēlies to darīt vienu reizi – rudenī. Jautā padomu speciālistam par labākā mēslojuma izvēli zālāja tipam un augsnes specifikai.

Labākais laiks mēslošanai ir trīs nedēļas pirms pēdējās sezonas pļaušanas. Tas nodrošinās vajadzīgās barības vielas zālāja saknēm. Tieši augu saknes uzglabā barības vielas ziemas periodam.

Notekcauruļu tīrīšana

Rudens tuvošanās ir lielisks laiks, lai parūpētos par notekcauruļu tīrību. Ļoti iespējams, rudenī tas būs jādara vēlreiz (reizē ar jumta atbrīvošanu no sakritušajām lapām un zariem), taču vasaras noslēgums šim darbam arī ir labi piemērots.

Zālāja pļaušana

Rudens sākums ir īstais laiks izvēlēties īsu zāles pļaušanas līmeni. Pirmkārt, tas mazinās sniega pelējuma veidošanās risku, otrkārt – lielie zāles stiebri netraucēs pavasarī augt jaunam zālājam.

Rūpes par mājokļa drošību

Tuvojoties rudenim, vajadzētu pārliecināties par mājokļa drošību. Tas ir beidzamais brīdis pirms ziemas, kad pārbaudīt nama jumta konstrukcijas un to izturību (biezā sniega un ledus kārta uz jumta var radīt nepatīkamas sekas, ja jumta segums vai konstrukcija izrādās bojāta), kā arī pārbaudīt elektroinstalāciju drošību.

Rudenī mēdz būt dažādas dabas stihijas – vētras, spēcīgi, ilgstoši nokrišņi, kas vairo riskus piedzīvot dažādas negatīvas situācijas. Tādēļ, ja kādreiz esi domājis par mājokļa apdrošināšanu, tad rudens sākums ir īstais brīdis, kad to noformēt.

Atkarībā no izvēlētās polises un apdrošināšanas kompānijas, mājokļa apdrošināšana ietver dažādus riska segumus – daži no tiem attiecas ne vien uz ēku, bet arī piemājas teritoriju. Lai saprastu, kurš risinājums piemērotākais, vērts salīdzināt vairākus piedāvājumus un tad izvēlēties vajadzībām atbilstošāko.

Nolūzušo zaru apgriešana

Rudens sākums ir piemērots arī nolūzušo un nokaltušo zaru nogriešanai. Te gan der atcerēties – ja gaidāma strauja gaisa temperatūras samazināšanās, nav ieteicams apgriezt mūžzaļos augus, kā arī rozes un lapu krūmus.

Celiņu regulāra slaucīšana

Rudens tuvošanos var ieraudzīt arī uz pagalma celiņiem – nokritušo lapu kļūst arvien vairāk, tāpēc arī slota rokā jāņem biežāk.

Nepieciešamo darba instrumentu sagāde

Lai rudens āra darbi nesaistītos ar satraukumu, ir vērts par nepieciešamo inventāru parūpēties laicīgi. Grābekļi, lapu pūtēji, atkritumu maisi lapām un nokritušajiem zariem ir tikai daļa no vajadzīgajiem darba rīkiem.

Vasaras sezonas darba rīku ‘’ieziemošana’’

Kad paveikti beidzamie vasaras sezonai raksturīgie dārza un piemājas teritorijas uzkopšanas darbi, ir laiks parūpēties par instrumentiem, kas rudens un ziemas sezonā vairs nebūs vajadzīgi. Notīri, ieeļļo, uzasini, kā arī uzglabā instrumentus tā, lai, iesākoties pavasarim, tie būtu gatavi lietošanai. Ierīcēm, kas darbojas ar degvielu, jāiztukšo degvielas tvertne – pretējā gadījumā var rasties motora bojājumi.

Lai piemājas teritorija būtu sakopta un droša, svarīgi par to rūpēties regulāri, veicot katrai sezonai atbilstošas darbības. Sagatavojies rudenim pienācīgi, lai veiksmīgi pārziemotu un bez rūpēm sagaidītu pavasari.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*