11111

Kā pārbaudīt riepu spiedienu?

Kā pārbaudīt riepu spiedienu?Katrs atbildīgs auto īpašnieks zina, kā parūpēties par savu transportlīdzekli ikdienā. Ir ne tikai jāuzpilda degviela un jānomaina eļļas, bet arī jāiegādājas OCTA polise, jāmaksā nodokļi, jāiziet tehniskā apskate un, protams, arī, jāpārbauda riepu spiediens. Kas attiecas uz pēdējo uzdevumu, diemžēl dažkārt transportlīdzekļu saimnieki tam pievērš pārāk maz uzmanības. Ne visi zina to, ka atbilstošs gaisa spiediens riepās saistās ne tikai ar drošību uz ceļa, bet arī auto braukšanas kvalitāti un degvielas patēriņu. Turpinājumā mazliet tuvāk apskatīsim, kad un kādēļ pārbaudīt un atjaunot spiedienu riepās.

Kad un cik bieži ieteicams pārbaudīt spiedienu auto riepās?

Pirmkārt, ir jāsaprot, ka tikai ar vizuālu auto riepu novērtēšanu, iesperšanu pa tām vai kājas uzspiešanu vien nepietiks, lai saprastu, vai riepu spiediens ir atbilstošs. Prātīgākais, ko vari darīt, ir pārbaudīt gaisa spiedienu vismaz reizi mēnesī profilaktiskos nolūkos, kā arī pirms un pēc garākiem pārbraucieniem, lai izvairītos no liekām ķibelēm. Atceries, ka arī ESP, ABS un citas sistēmas kvalitatīvi spēs darboties tikai tad, ja spiediens riepās būs attiecīgā līmenī.

Labākie apstākļi, kad veikt gaisa spiediena pārbaudi ir, kad auto riepas ir aukstas, proti, pirms sāc braukšanu vai arī no rīta. Siltās riepās gaiss izplešas, kā rezultātā spiediena rādījums var būt kļūdains.

Der zināt, ka pat tad, ja ikdienā pārvietojies pa tikai augstākās kvalitātes ceļiem un brauc uzmanīgi, riepu spiediens normālos apstākļos mēneša laikā pakāpeniski sarūk līdz pat 1 psi, un šo procesu var paātrināt silts laiks, neatbilstoši uzmontētas riepas, bojājumi riepās un defekti ventiļos.

Kā pārbaudīt gaisa spiedienu riepās?

  • Lai veiktu precīzus mērījumus, Tev būs jāizmanto manometrs. Tas pieejams ne tikai degvielas uzpildes stacijās un autoservisos, bet arī auto preču veikalos, lai spiediena pārbaudi varētu veikt jebkurā brīdī mājas apstākļos.
  • Kā jau minējām, spiedienu vislabāk pārbaudīt pirms braukšanas, kad riepas nav izsilušas.
  • Noskrūvē riepas ventiļa vāciņu un novieto manometru virs ventiļa. Pēc tam spied manometra uzgali uz uzgaļa, līdz dzirdi šņācošu skaņu un novēro izmaiņas manometra radījumā.
  • Nolasi ierīces rādījumu bar vai psi un pārbaudi, vai tas atbilst auto ražotāja ieteiktajam normālajam riepu spiedienam.
  • Veicot mērījumus autoservisā vai degvielas uzpildes stacijā, visvieglāk ir uzreiz arī piepumpēt riepas līdz vajadzīgajam spiediena līmenim, vai arī to samazināt, ja nepieciešams.
  • Veic šo pašu darbību, pārbaudot spiedienu visās riepās.
  • Pēc gaisa spiediena pārbaudes neaizmirsti uzskrūvēt atpakaļ vāciņus riteņu ventiļiem.

Kā noteikt, kāds spiediens ir pareizs mana auto riepām?

Katram transportlīdzeklim piemērotākais gaisa spiediens riepās var atšķirties. Lai noskaidrotu, kāds ir pareizais rādītājs tieši Tavam auto, ir jāņem vērā ražotāja norādījumi. Tos vari atrast vairākās vietās, tai skaitā, automašīnas apkopes grāmatā, mašīnas priekšējās durvīs vai to ailē, kā arī degvielas vāciņa iekšpusē. Atsevišķiem auto modeļiem šī informācija redzama arī uz bagāžnieka durvīm.

Vidējais gaisa spiediens, kādam parasti jābūt riepās, variē no 2 līdz 2.5 bar. Šāds līmenis norāda, kādam jābūt minimālajam spiedienam, lai mašīna varētu braukt ar maksimālo pieļaujamo kravu.

Kas notiek, ja spiediens ir pārāk zems vai augsts?

Ir vairāki iemesli, kādēļ auto riepu spiedienu vajadzētu uzturēt optimālā līmenī. Ja spiediens būs pārāk augsts, auto riepu protektora viduszona nodils ātrāk, padarot braukšanu mazāk stabilu, un, pagarinot bremzēšanas ceļu. Tāpat arī augsts spiediens padara riepu cietu, un braukšana attiecīgi kļūst mazāk ērta, jo var just katru mazāko bedri un izcilni.

Savukārt, ja gaisa spiediens riepās būs nepietiekams, dilšana paātrināsies riepu sānu zonā. Šādi apstākļi liek riepām vairāk uzkarst, samazinot to kalpošanas laiku un apgrūtinot bremzēšanu.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*