11111

Kā izvairīties no nelaimes gadījuma ūdenī?

Kā izvairīties no nelaimes gadījuma ūdenī

Vasara ir īstais laiks, lai izbaudītu lielisku atpūtu ūdens tuvumā – vai tas būtu laivu brauciens, peldēšanās, makšķerēšana vai vienkārši zvilnēšana pludmalē, tomēr statistikas dati parāda nepatīkamu ainu. Piemēram, 2018. gadā slīkšanas rezultātā bojā gājuši 124 cilvēki. Savukārt, šogad no ūdenstilpnēm izcelti jau 34 noslīkušie, un vasara ir tikai pusē. Saskaņā ar SKDS pētījumu, 64% Latvijas iedzīvotāju neprot peldēt, un tikai 6% peld teicami.

Lai izvairītos no nelaimes gadījumiem atpūšoties ūdeņu tuvumā, esam apkopojuši dažus ieteikumus, kas palīdzēs parūpēties par savu un ģimenes locekļu drošību.

Apgūsti un attīsti peldētprasmi

Peldētprasme ir primārais nosacījums, lai justos droši atrodoties ūdeņu tuvumā. Gadījumā, ja peldēt neproti vispār, vai arī neesi pārliecināts par to, vai prasmes ir pietiekoši labas, noteikti izmanto peldvesti. Lai nākotnē nebūtu jāuztraucas par savu drošību, ir vērts apmeklēt baseinus, kur pieejami peldēšanas treneri, kas individuālo vai grupu nodarbību laikā gan iemācīs peldēt peldētnepratējam, gan attīstīs un uzlabos jau esošās peldēšanas prasmes.

Izvēlies drošu peldvietu

Dodoties peldēt, izvēlies ūdenstilpni, kas nav aizaugusi, kur ir lēzens krasts ar cietu pamatni. Ideālā variantā var doties uz peldvietu, kurā ir nodrošināti arī glābēju pakalpojumi. Tas dos drošības apziņu, ka, gadījumā, ja kas notiks, palīdzība tiks nodrošināta nekavējoties.

Neesi pārgalvīgs

Izvairies no pārgalvīgas rīcības – neskrien peldēties sakarsis, nelec ūdenī uz galvas nepazīstamā vietā. Strauji ieskrienot ūdenī stipri sakarsušam, organisms tiek šokēts, saraujas asinsvadi, kas var traucēt vispārēju asinsapgādi. Auksts ūdens var provocēt arī muskuļu krampjus, kas var būt ārkārtīgi bīstami, ja peldies lielā dziļumā tālu no krasta. Savukārt lēkšana uz galvas ūdenī, īpaši nepazīstamā peldvietā, var beigties ar dzīvi ratiņkrēslā vai pat ar nāvi.

Nepārvērtē savus spēkus

Ja neesi pārliecināts par savām peldēšanas prasmēm, necenties uzreiz peldēt lielus attālumus. Pie pirmajām noguruma pazīmēm dodies krastā, lai atpūstos.

Nepeldies alkohola reibumā

Ja lietoti stiprie dzērieni, labāk ūdenī nedoties. Pat neliels alkohola daudzums organismā izmaina reakcijas ātrumu un spriešanas spējas, kas, atrodoties ūdenī, ir ārkārtīgi būtiskas.

Ievēro piesardzību ūdens transportlīdzekļos

Arī atrodoties peldošā transportlīdzeklī ir jāievēro drošības noteikumi. Piemēram, katrai laivai ir noteikts svara un cilvēku skaits, ko nedrīkst pārsniegt. Uz laivas obligāti jābūt peldriņķim, kā arī peldvestēm – bērniem līdz 12 gadu vecumām tām jābūt uzvilktām mugurā brauciena laikā, pārējiem pasažieriem atbilstošā skaitā nodrošinātām uz klāja. Ja vēlaties iegādāties paši savas drošības vestes, jāvēršas sertificētos veikalos pie profesionāliem pārdevējiem.

Uzmani mazus bērnus

Gadījumā, ja atpūšaties kopā ar bērniem, nenovērsiet no viņiem ne acu, kamēr atrodaties tiešā ūdens tuvumā. Negadījumi mēdz notikt ļoti ātri, kamēr uz mirkli novērsts skatiens. Noteikti ar bērniem pārrunājiet arī rīcību gadījumā, ja gadās vienam noklīst pludmalē – var izgatavot īpašas rokassprādzes, uz kurām norādīta vecāku kontaktinformācija, lai cilvēks, kam bērns lūdzis palīdzību, var sazināties ar vecākiem. Arī pats pirms došanās ūdenī noteikti par to pabrīdini savus līdznācējus un informē par to, ko plāno darīt, lai vajadzības gadījumā viņi zinātu, kurā virzienā tevi meklēt, ja esi ilgāk prom.

Noteikti nedrīkst aizmirst arī par aizsardzību no saules, jo apdegumus ūdens tuvumā iegūt var daudz ātrāk. Drošības garants būs arī dzīvības apdrošināšana.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*