11111

Jautājumi, ko uzdot ekspertam, iegādājoties lietotu automašīnu

Lietota auto iegāde

Mūsdienās tikt pie automašīnas nemaz nav tik grūti. Ja vēlies iegādāties transportlīdzekli ikdienas lietošanai, kas nemaksā milzīgu summu, plašā izvēlē pie dažādiem tirgotājiem un privātajiem pārdevējiem pieejamas lietotas mašīnas. Viena no lietām, ar kuru jārēķinās, pērkot šādu auto, ir krāpniecības risks. Tādēļ pirms lietota transportlīdzekļa iegādes to noteikti vajadzētu parādīt speciālistam. Lūk, svarīgākie jautājumi, ko pavaicāt ekspertam par auto, lai tiktu skaidrībā, vai pirkums būs drošs un ieguldītās naudas vērts!

Kas noticis ar mašīnu iepriekš?

Viens no pamatnosacījumiem, kas jāņem vērā, lai “neiegrābtos”, pērkot mašīnu, ir tās vēstures noskaidrošana. Pat tad, ja transportlīdzeklis vizuāli izskatās labā stāvoklī, jābūt kritiskiem, jo var gadīties, ka agrāk auto ir cietis autoavārijā un nopietni sabojāts, ir zagts, vai slīcis. Šie un dažādi citi fakti noteikti ir vērā ņemami, tāpēc nevajadzētu uzticēties tikai pirmajam iespaidam, kas rodas, ieraugot mašīnu, jo mūsdienās tās var prasmīgi saremontēt, lai neviens pat nenojaustu, ka automašīna bijusi, piemēram, smagi sadauzīta.

Vēl viens aspekts, kas svarīgs, lai pārbaudītu transportlīdzekļa vēsturi, ir tā VIN numura jeb šasijas numura pārbaude. Datus par mašīnu vari noskaidrot, piemēram, šajā mājaslapā. Šādu pārbaudi ieteicams veikt ikvienam transportlīdzeklim, neatkarīgi, vai tas ievests no ārzemēm vai arī izmantots Latvijā. Vēl viens noderīgs avots, kuru vari izmantot datu iegūšanai par auto vēsturi, ievadot to valsts reģistrācijas numuru, ir šī vietne.

Kā iepriekšējais saimnieks rūpējies par automašīnu?

Ikvienam auto īpašniekam ir jāņem vērā transportlīdzekļa ražotāja norādītie obligātie periodi, kuros jāveic tehniskās apkopes. To ietvaros tiek veikti sekojoši uzdevumi:

  • Nomainīti filtri;
  • Nomainītas eļļas un citi tehniski šķidrumi;
  • Nomainīti piekares elementi;
  • Nomainītas zobsiksnas un veikti citi apkopes darbi.

Rūpes par automašīnu ietekmē ne tikai tās izskatu, bet, protams, arī kalpošanas laiku un kvalitāti. Ja mašīnai regulāri tiek veiktas apkopes, tad tā nereti var sacensties ar jaunākiem transportlīdzekļiem, kuriem ir mazāks nobraukums, taču nav pietiekami bieži notikusi apkope. Lai arī var šķist vilinoši mēģināt nomainīt auto detaļas un veikt citus uzlabojumus pašu spēkiem vai pie draugiem “servisā”, jāapzinās risks, ka ne vienmēr šāda šķietama naudas taupīšana patiešām ļauj Tev ekonomēt līdzekļus ilgtermiņā. Atceries – neatkarīgi no tā, kur ved labot savu transportlīdzekli, vienmēr pieprasi kvītis un rēķinus par veikto darbu.

Kāds ir patiesais mašīnas nobraukums?

Nav noslēpums, ka negodprātīgi lietotu automašīnu pārdevēji mēdz mainīt odometra radījumu, lai radītu potenciālajam pircējam maldīgu iespaidu par to, kāds ir patiesais transportlīdzekļa nobraukums. Taču, ja būsi gudrs pircējs, tad zināsi, ka arī šo informāciju par automašīnu vari noskaidrot iepriekš minētajās vietnēs.

Vai ir prātīgi iegādāties vecāku auto?

Šis jautājums parasti ir aktuāls tiem pircējiem, kuri vēlas ietaupīt, izvēloties vecāku automašīnas modeli, kas lielākoties arī ir ar zemāku cenu. Lai arī pirkuma brīdī tas var šķist kā labs darījums, ņem vērā, ka šāds lēmums var paaugstināt izmaksas par automašīnu nākotnē. Pirmkārt, pastāv risks, ka vecāks mašīnas modelis patērēs vairāk degvielas, kā arī būs biežāk jāremontē un, treškārt, arī automašīnas apdrošināšana šajā gadījumā var kļūt dārgāka. Aprēķinot OCTA polises cenu, apdrošinātājiem interesē vairāki faktori, tai skaitā, Bonus Malus klase, kā arī transportlīdzekļa vecums. Tā kā modernās automašīnas ir aprīkotas ar dažādām sistēmām, kas pazemina negadījumu risku, vecākie auto šajā gadījumā zaudē, tāpēc OCTA tiem var būt dārgāka. Atceries, ka visvienkāršāk polises cenu Tev palīdzēs noskaidrot mūsu OCTA kalkulators.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*