11111

Dzīvnieks uz ceļa. Kā reaģēt?

Dzīvnieks uz ceļaPateicoties infrastruktūras straujajai attīstībai, tiek izbūvēti arvien jauni ceļi – daļa no tiem atrodas mežu un tuvumā. Kas nozīmē paaugstinātu risku ceļā sastapt kādu meža zvēru. Tas, protams, nozīmē paaugstinātu sadursmes risku, tādēļ autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem – īpaši agrās rīta un vēlās vakara stundās.

Piesardzība pirmajā vietā
Bīstamākajos ceļa posmos par dzīvnieku iespējamu parādīšanos uz ceļa brīdina īpašas ceļazīmes. Uz tām redzams dzīvnieka attēls. Šādas ceļazīmes ignorēt nevajadzētu – to ieraugot, jāsamazina braukšanas ātrums, lai nepieciešamības gadījumā varētu savlaicīgi reaģēt.
Jāņem vērā, ka dzīvnieku uzvedība uz ceļa var būt neparedzama – dzīvnieks var pēkšņi apstāties ceļa vidū vai skriet virsū automašīnai. Ja dzīvnieks uz ceļa parādās diennakts tumšajā laikā, svarīgi izslēgt tālās gaismas, lai neradītu dzīvniekā apjukumu.
Vēl kāda nianse – ja dzīvnieks ierauga spilgtas gaismas, viņš tās var uztvert kā lielu objektu, kam jātiek pāri. Arī šis aspekts nozīmē lielāku sadursmes risku. Tāpat jāpatur prātā, ka meža dzīvnieki mēdz pārvietoties baros. Ja esi redzējis, piemēram, vienu mežacūku vai briedi, ņem vērā, ka tuvumā varētu būt vēl kāds sugas brālis.
Bīstamas situācijas var izraisīt ne vien lielie meža dzīvnieki, bet arī putni. Ja auto salonā pa atvērtu logu ielido putns, autovadītājs var nobīties un zaudēt kontroli pār transporta līdzekli.

Kā rīkoties, ja uz ceļa ir dzīvnieks?
Lai arī, sastopoties ar dzīvnieku uz ceļa, instinktīvi gribas griezt stūri pa labi vai kreisi, tomēr to darīt nevajadzētu – izvairoties no neliela šķēršļa, var nākties saskarties ar vēl lielākām problēmām. Ja dzīvnieks apstājas ceļa vidū, drošākais risinājums ir bremzēt.
Ko darīt, ja negadījums ir noticis?
Ja tomēr no sadursmes nav izdevies izvairīties un ir notriekts savvaļas dzīvnieks, vispirms par to jāpaziņo Valsts policijai. Vajadzētu sazināties arī ar vietējo meža dienestu – viņu uzdevums ir parūpēties, ka notriektais dzīvnieks tiek novākts no ceļa braucamās daļas.
Notriektajam dzīvniekam nevajadzētu tuvoties – viņš var būt ievainots un mēģināt uzbrukt. Arī bojāgājušu dzīvnieku aiztikt nevajadzētu, jo pastāv inficēšanās risks. Tāpat notikušo nedrīkst censties slēpt – nepaziņojot par negadījumu attiecīgajiem dienestiem, var draudēt smags sods.

Kas būtu jāatceras?
Būtiskākās lietas, kas jāpatur prātā:
• Dzīvnieki uz ceļa var parādīties jebkur un jebkad, taču visbiežāk – krēslas laikā un ārpus apdzīvotām vietām;
• Ieraugot dzīvnieku, pareiza reakcija ir bremzēt. Braukšanas virziena maiņa šajā gadījumā ir bīstama;
• Ja negadījums tomēr ir noticis, par to jāziņo policijai. Svarīgi dzīvnieku neaiztikt.

No sastapšanās ar dzīvnieku nav pasargāts neviens auto vadītājs, tāpēc vienmēr jārēķinās ar šādas situācijas iespējamību un jābūt gatavam atbilstoši reaģēt.
Lai uz ceļa justos droši, jāievēro ne vien drošas braukšanas pamatprincipi, bet arī jāparūpējas par atbilstošas apdrošināšanas polises noformēšanu. Lai ietaupītu laiku, noderīga var būt auto KASKO apdrošināšana internetā – norādot visu nepieciešamo informāciju, saņemsi sev piemērotākos piedāvājumus un varēsi izvēlēties prasībām atbilstošāko. Jāpiebilst – tiešsaistē iespējams noformēt ne tikai KASKO bet arī OCTA polises. OCTA un KASKO online ir ērts veids, kā parūpēties par drošību uz ceļa.

Drošība uz ceļa ir pirmajā vietā, tādēļ vienmēr jābūt gatavam visdažādākajām situācijām. Lai pasargātu sevi un citus, ievēro ceļa zīmes un drošu braukšanas ātrumu, kā arī zini, kā pareizi reaģēt, uz ceļa sastopot meža dzīvnieku.

Zane Kruglova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*