11111

Bērnu drošība – vai neiespējamā misija?

Lielākā daļa bērnu ir ļoti zinātkāri un gandrīz nepārtraukti atrodas kustībā. Daži ir klusāki, daži impulsīvāki, daži „grib visu uzreiz”. Lai ko arī viņi darītu, bērni nespēj pilnībā un nekavējoties novērtēt savas rīcības sekas. Bērni bieži vien nespēj reaģēt uz straujiem un pēkšņiem notikumiem, jo viņu reakcija vēl nav tik attīstīta kā pieaugušajiem. Tāpēc nereti ir neizbēgami, ka dažādās situācijās un vietās bērni gūst mazākas vai lielākas traumas.

Apkopojot publiski pieejamo informāciju, var secināt, ka visbiežākās traumas rodas, spēlējoties pagalmā vai rotaļu laukumos, braucot ar velosipēdu un sportojot – tie ir augšdelma, apakšdelma lūzumi, plecu joslas traumas, kā arī pirkstu lūzumi. Gadās arī ne mazums sadzīvisku traumu – bērns paslīdējis un nokritis, pirksts iespiests durvīs, nobrāzumi un sasitumi.

Ne vienmēr varam bērnus pasargāt. Tomēr, ja skatamies no citas puses, vecākiem ir dota iespēja parūpēties par bērniem negaidītu traumu gadījumā, izmantojot nelaimes gadījumu apdrošināšanu un nepieciešamības gadījumā saņemt kompensāciju ārstēšanās izdevumu segšanai. Apdrošinātāji ir sagatavojuši speciālas apdrošināšanas programmas bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšanai ar vairāku riska segumu variantiem, kas paredz atlīdzības izmaksu dažādos gadījumos. Bērnu apdrošināšanas polises darbojas 24 stundas diennaktī visā pasaules teritorijā, iekļaujot traumu iespējamību un negadījumus ikdienā, gan sportojot un ceļojot. Vairāki apdrošinātāji piedāvā noformēt arī bērnu civiltiesisko apdrošināšanu, kuras mērķis ir pasargāt vecākus no finansiāliem zaudējumiem, kas radušies bērna rīcības rezultātā.

Lai arī likumā ir noteikts, ka bērnu veselības aprūpe ir bezmaksas, ne vienmēr tas ir pieejams uzreiz, līdz ar to vecāki ir spiesti izvēlēties maksas pakalpojumus, lai bērns nepieciešamo palīdzību saņemtu ātrāk. Savukārt, bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšana iekļauj šo ārstēšanās izdevumu risku, kas kompensē izdevumus par bērna gūtās traumas ārstēšanās izdevumiem. Katram apdrošinātājam ir izstrādātās savas programmas, tāpēc iepriekš ir jāizvērtē, kas būtu svarīgākais, ko vēlaties iekļaut bērna apdrošināšanas polisē.

Par bērnu drošību ir jādomā un te pašā pamatā ir jāmaina mūsu pašu domāšana un jāsagatavojas dažādām situācijām, nevis jāpaļaujas uz apstākļiem vai domām „ar manu bērnu tā nenotiks”. Vecākiem bērniem jau no mazām dienām jāsāk bērniem mācīt ievērot drošības pasākumus apkārtējā vidē – gan uz ielas, mājās esot, bērnudārzā un skolā, gan rotaļu laukumos, brīvā dabā, gan saskarsmē ar dzīvniekiem, braucot automašīnā u.tml. Ir tik daudz elementāru lietu, kas jāievēro ikdienā, bet kuras mēdzam aizmirst steigā. Nereti uz ielas varam novērot, ka vecāki, dodoties ar bērniem pastaigā vai rīta agrumā uz bērnudārzu, šķērso ielas pie sarkanās luksofora gaismas vai neatļautā vietā, nelieto atstarotājus diennakts tumšajā laikā. Pieaugušajiem ir jāapzinās, ka viņu rīcība ir tā, ko bērns atdarina, tādēļ ir jārūpējas par laba piemēra radīšanu savai atvasei.

Nekādā gadījumā nedrīkst aizmirst, ka bērnam braucot ar velosipēdu (arī atrodoties velokrēsliņā), ir jālieto drošības ķivere. Šis svarīgais bērna drošības aspekts diemžēl bieži vien tiek ignorēts. Tuklāt bērni nereti tiek palaisti izbraucienos ar riteni bez pieaugušo uzraudzības un tādējādi pakļauj sevi riskam iekļūt ceļu satiksmes negadījumā. Savukārt esot mājās bērns visbiežāk saprot, ko drīkst vai nedrīkst darīt, taču tas nenozīmē, ka viņš to nemēģinās paveikt brīdī, kad vecāki neredz. Visvairāk tas attiecas uz ugunsdrošības un elektroierīču drošu lietošanu. Var arī gadīties neaizgriezt ūdens krānu, ja bērns atradies viens pats mājās, kā rezultātā „nopludināti” kaimiņi. Situācijas var gadīties daudz un dažādas. Bet visās šajās situācijās mūsu kā vecāku pienākums ir parūpēties par šādu situāciju maksimālu izslēgšanu, izglītojot savus bērnus.

Arī bērna pārvadāšanai automašīnā bieži vien netiek piešķirta nepieciešamā vērība. Svarīgi atcerēties, ka bērns ne tikai jāpārvadā mašīnā viņa vecumam paredzētā autokrēsliņā vai izmantojot īpašos paliktņus, bet arī jāizskaidro, kāpēc tas ir nepieciešams un kādas var būt sekas, ja neievēro noteikumus vai ja tiek traucēts vadītājs. Diemžēl bieži vien māmiņas savas atvases pārvadā klēpī, aizbildinoties ar to, ka bērnam nepatīk autokrēsliņš un nemaz nenojaušot, cik dramatiskas sekas viņa veselībai var radīt pat avārijas bremzēšana. Vēl viena vienkārša lieta, kurai tomēr jāpievērš uzmanība, ja bērns spēlējas ar mantām automašīnā, vai tām nav asu stūru, vai tās nav pārāk smagas. Traumas vai neatgriezeniskas sekas var rasties pavisam neapdomīgas un muļķīgas rīcības rezultātā, ja nepadomājām divus soļus uz priekšu, piemēram, straujas bremzēšanas rezultātā.

Bērnu drošība, veselība un dzīvība bieži vien ir mūsu pašu rokās. Un tā nebūt nav neiespējamā misija to nosargāt. Būsim modri un apdomīgi!

Atcerieties:

  • Bērna ziņkārībai, izdomai un uzņēmībai nav robežu.
  • Bērna veselība ir svarīgāka par jebkuru mantu.
  • Ja vecāki rādīs pozitīvu piemēru, bērns šo pozitīvo piemēru pārņems.
  • Vienmēr novērtējiet lietas no bērna skatu punkta un padomājiet, kā varētu attīstīties notikumi vismaz divus soļus uz priekšu. Tādējādi jūs izvērtēsiet bīstamās situācijas vēl pirms tās ir notikušas un neļaut tām notikt.
  • Labāk piecas minūtes nokavēt vai izbraukt 10 minūtes ātrāk no mājām, nekā bezatbildīgas rīcības dēļ iekļūt ceļu satiksmes negadījumā.
  • Bērniem patīk braukt ar velosipēdiem vai skrejriteņiem, atceramies par ķiverēm un atstarotājiem, kā arī neatstājiet tos bez uzraudzības uz ielas.
  • Iegādājieties apģērbu, kurā ir iestrādāti atstarotāji, un parūpējieties, lai bērna apģērbs ir gaišā vai spilgtā krāsā.
  • Automašīnā nenovietojiet somas un dažādas mantas uz sēdekļa bērna tuvumā, vislabāk mantas pārvadāt uz grīdas vai bagāžniekā
  • Ir svarīgi bērnam iemācīt nosaukt savas dzīvesvietas adresi un to, kādos gadījumos un kam var lūgt palīdzību.
  • Lielākiem bērniem ir jāiemāca zvanīt uz 110 vai 112, ja noticis negadījums un kā reaģēt ārkārtas situācijās.
admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*