11111

Bērna personiskā drošība saskarsmē ar svešiniekiem uz ielas

Bērna personiskā drošība saskarsmē ar svešiniekiem uz ielas 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vairums atbildīgu vecāku noteikti seko līdzi sava bērna sekmēm un sasniegumiem skolā, motivējot un rosinot atvasi uzrādīt labas sekmes. Tomēr vai visi vecāki pietiekoši runā, informē un rūpējas par bērna fizisko drošību?

Lai gan skolas vecuma bērni dienas pirmo daļu pavada mācoties un atrodoties skolotāju uzraudzībā, stundām beidzoties, pieaugušo kontrole pār bērna gaitām būtiski mazinās. Kāds, skolai beidzoties, dodas piedalīties pulciņos un nodarbībās, cits – dodas mājās, lai atpūstos. Varbūt Jūsu bērns, tāpat kā vairums citu, pēc stundām draugu lokā dodas rotaļāties bērnu laukumā, pagalmā vai atrakciju parkā?

Laiks, ko bērns pavada bez pieaugušā uzraudzības, ir potenciāli bīstams bērna drošībai. Ja esat vecāks, kurš savu bērnu aizved un atved no skolas, Jūsu raizes noteikti ir mazākas, taču agrāk vai vēlāk bērns sasniedz vecumu, kad pašam jādodas savās gaitās.

Mājupceļā, sabiedriskajā transporta līdzeklī vai ceļā uz nodarbību, Jūsu atvase noteikti sastapsies ar nepazīstamiem cilvēkiem.

Lai pasargātu bērnu un bērns spētu pasargāt sevi, par noteiktiem drošības pasākumiem saskarsmē ar svešiniekiem vērts padomāt laicīgi.

Informējiet par riskiem

Informējiet bērnu par potenciālajiem riskiem, kādi iespējami saskarsmē ar svešiniekiem uz ielas. Pastāstiet bērnam, ka ne visi pieaugušie ir uzticami un ar labiem nodomiem. Izskaidrojiet taktikas, kādas pieaugušie mēdz izmantot, lai uzsāktu sarunas ar bērniem un vienojieties, ka bērns ar svešiniekiem nerunās un neņems neko, ko svešinieks var piedāvāt.

Vairākkārt atgādiniet, ka komunikācija ar pieaugušo iespējama tikai tad, kad šis pieaugušais Jums ir personīgi pazīstams. Interneta plašumos atrodami arī informatīvi izglītojoši videomateriāli par situācijām, kurās bērns saskaras ar svešinieku. Kopīgi noskatoties un analizējot šos materiālus, bērns var apgūt vēlamos uzvedības modeļus.

Izdomājiet “paroli”

Pārrunājot drošības jautājumus ģimenē, Jūs varat vienoties par “paroli”, kuru izmantot gadījumā, ja bērns jau jūtas pakļauts riskam vai negatīvai situācijai. Parole var būt viegli iegaumējams atslēgvārds, tomēr tam jābūt ģimenes noslēpumam, kuru zina tikai Jūsu ģimenes locekļi un kuru nedrīkst izpaust. Vienojieties par situācijām, kad bērns šo paroli var izmantot, nosūtot to Jums, piemēram, īsziņas veidā, lai informētu Jūs par briesmām.

Informējiet par drošības iestādēm

Informējiet bērnu par tālruņa numuriem, uz kuriem zvanīt, ja nelaime notikusi. Noteikti atgādiniet policijas, ātrās palīdzības, ugunsdzēsēju, kā arī bērnu uzticības tālruņu numuru. Zinot šo informāciju, bērns ārkārtas situācijā būs sagatavots ar resursiem, neapjuks un spēs informēt pieaugušos. Stāstiet, ka bērns var doties arī pie policista, ja tāds redzams tuvākajā apkārtē un stāstīt par potenciālo vai notikušo apdraudējumu.

Alternatīvi pasākumi

Stāstiet bērnam par metodēm, kas der citu cilvēku uzmanības pievēršanai situācijās, kad svešinieks vērsies ar dīvainiem lūgumiem vai piedāvājumiem. Pastāstiet bērnam, ka šādās situācijās jākliedz, jāsauc “palīgā”, jāsteidzas nokļūt vietā, kurā ir vairāk cilvēku.

Dzīvības apdrošināšana

Domājot par bērna veselību un drošību preventīvi, dzīvības apdrošināšana noteikti ir viena no opcijām, kuru apsvērt. Lai arī kā mēs vēlētos pasargāt sevi un savus bērnus no briesmām un nevēlamām situācijām, ne vienmēr un ne visiem tas izdodas. Bēdīgā statistika pierāda, ka joprojām noziegumu pret bērniem skaits ir pietiekami liels, lai pastiprināti pievērstu uzmanību šim jautājumam.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*