11111

7 lietas, ko der zināt, ja ar auto dodies ārpus Latvijas

7 lietas, ko der zināt, ja ar autoJa runa ir par transporta izvēli ceļojumā, daudzi dod priekšroku savai personīgajai automašīnai. Bez šaubām, tas ir gan ērtāk, gan arī dod zināmu brīvību. Taču dažkārt došanās ārpus Latvijas ar savu auto var būt īsts izaicinājums. Lai braukt pa citu valstu ceļiem būtu drošāk un vienkāršāk, esam sagatavojuši dažus vērtīgus ieteikumus.

Svarīgākie dokumenti
Pirms došanās ceļā jāpārliecinās, ka līdzi ir visi nepieciešamie dokumenti – vadītāja apliecība, transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība, apdrošināšanas dokumenti. Vislabāk tos nolikt ērti pieejamā vietā, lai gadījumā, ja Jūs aptur policija, dokumentu pārbaude notiek bez aizķeršanās.

Piemērotākā apdrošināšanas polise
Svarīgi padomāt arī par piemērotu apdrošināšanas polisi. Kā zināms, OCTA polise ir obligāta prasība, savukārt KASKO ir brīvprātīga apdrošināšana. Ja šķiet, ka ar OCTA polisi būs pilnīgi pietiekami, vērts tomēr atcerēties, ka KASKO ietver plašāku riska segumu – dodoties tālākā ceļā, tas var izrādīties īpaši būtiski.
Jāpatur prātā, ka OCTA polise sedz tikai tos zaudējumus, kas ceļu satiksmes negadījumā nodarīti trešajai personai un to mantai. Lai pasargātu sevi, noderēs KASKO polise, kas sedz arī apdrošināšanas ņēmējam un tā mantai radītos zaudējumus. Turklāt atkarībā no izvēlētās polises un riska seguma, KASKO apdrošināšanā iekļauti arī tādi riski kā dabas stihiju un dzīvnieku radītie bojājumi, zādzība, transportlīdzekļa nolaupīšana un pilnīga bojāeja. Lai izvēlētos piemērotāko apdrošināšanas polisi, jākonsultējas ar apdrošinātājiem.
Vērts pierakstīt arī apdrošinātāja kontaktinformāciju, lai vajadzības gadījumā varētu ātri un ērti sazināties. Daļa apdrošinātāju piedāvā arī mobilās aplikācijas, kas nodrošina ne vien saziņas iespēju, bet arī sniedz aktuālu informāciju par aktuālo apdrošināšanu un drošību uz ceļa.

Pienācīgi sagatavots auto
Gatavojoties ceļam, jāpadomā arī par pienācīgu automašīnas sagatavošanu. Jāpārliecinās, ka auto ir viss nepieciešamais aprīkojums – pirmās palīdzības aptieciņa, ugunsdzēšamais aparāts, brīdinājuma trijstūris, rezerves riepa u.c. Nepieciešams iepazīties arī ar aprīkojuma noteikumiem konkrētajā valstī, lai nerastos kādi nevajadzīgi pārpratumi.
Ja grasies doties uz valsti, kur braukšana notiek pa pretējo ceļa pusi, jāpārliecinās, ka automašīnas gaismas lukturi ir tam pielāgoti. Visvienkāršāk to izdarīt pie speciālista. Vērts pārbaudīt arī sava spēkrata tehnisko stāvokli, lai ceļā nerastos nepatīkami pārsteigumi. Ir taču skaidrs, ka problēmas vienkāršāk novērst vietējā auto servisā, nevis kaut kur ārzemēs.
Vajadzētu padomāt arī par klimatam un laika apstākļiem piemērotu apģērbu, apaviem. Arī te jāatceras par neplānotām situācijām, tādēļ drošībai vērts automašīnā ielikt gan kādu siltāku apģērba gabalu un maiņas apavus, gan arī, piemēram, rezerves segu.

Ceļu satiksmes noteikumi
Dodoties uz citu valsti, svarīgi arī iepazīties ar tās ceļu satiksmes noteikumiem – tas ceļojumu padarīs daudz mierīgāku. Arī esot ceļā, pievērs pastiprinātu uzmanību ceļa zīmēm un brīdinājumiem.

Ceļojuma plānošana
Svarīgi saplānot arī ceļojuma maršrutu. Tas palīdzēs izvairīties no sliktas kvalitātes ceļiem un apmaldīšanās. Šim nolūkam var izmantot gan mūsdienās populārās mobilās aplikācijas, gan karti. Ja plāno ceļot vienatnē, sava maršruta kopiju vari atstāt kādam draugam vai ģimenes loceklim.

Pietiekams budžets
Plānojot budžetu, svarīgi pareizi saplānot budžetu. Līdzekļi jāparedz gan degvielas izdevumiem, naktsmītnēm un maltītēm, gan arī neparedzētām situācijām, piemēram, auto riepas maiņai vai kādai nopietnākai ķibelei.

Pietiekama atpūta
Atrodoties ceļā, drošība ir pirmajā vietā, tādēļ seko līdzi, lai atpūtas brīži būtu pietiekami gari un miegs – pilnvērtīgs.

Zane Kruglova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*