11111

6 ceļu satiksmes drošības aspekti rudens sezonā

6 ceļu satiksmes drošības aspekti rudens sezonā 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katrs gadalaiks nes savus izaicinājumus ikvienam ceļu satiksmes dalībniekam. Nu ir klāt rudens un tas mums atnes lietainākas dienas, stiprākas vēja brāzmas, un kas zina – varbūt turpinājumā arī kādu sniegotu rītu. Nepieciešams no jauna izvērtēt gan sava auto tehnisko stāvokli, gan savas braukšanas iemaņas, lai neradītu draudus ne sev, ne citiem satiksmes dalībniekiem. Aicinām Tevi izlasīt turpmākos ieteikumus un būt gatavam drošai braukšanai rudens sezonā, kad būtiski mainās brauktuves seguma stāvoklis un redzamība braukšanas virzienā.

Auto tehniskais stāvoklis

Pirms rudens iestāšanās, sagatavo auto jaunajai sezonai. Savlaicīgi veic riepu nomaiņu, pārliecinies, vai vējstikla un sānskata spoguļi nodrošina labu redzamību. Pārbaudi logu tīrītāja slotiņu kvalitāti, kā arī pārbaudi visus nepieciešamos tehniskos šķidrumus. Pirms katras braukšanas uzsākšanas pārbaudi, vai viss ir noregulēts, un vai salonā ir atbilstošs komforts. Ja pēc mašīnas iedarbināšanas ir aizsvīdis priekšējais stikls, neuzsāc kustību.

Pievērs lielāku uzmanību gājējiem

Līdz ar jauno mācību sezonas sākšanos, īpaša uzmanība ir jāpievērš bērniem un pusaudžiem. Iestājoties drēgnajam un vējainajam laikam, no garderobes tiek ņemtas ārā biezas šalles, cepures vai kapuces, kas apgrūtina uztvert apkārt notiekošo un sadzirdēt automašīnas tuvošanos. Pat ja Tu būsi par visu padomājis, diemžēl ir daudz neapdomīgu gājēju, kas diennakts tumšajā laikā neizmanto atstarotājus. Drūmā auto un gājēju sadursmju statistika pastāv gan pilsētās, gan lauku reģionos. Vakaros un agros rītos pievērs pastiprinātu uzmanību arī brauktuves malām.

Braukšana lietus laikā

Lietainajās dienās izvērtē savu braukšanas stilu un ātrumu un, ja nepieciešams, samazini to, lai neapšļakstītu gājējus un riteņbraucējus. Tu aizbrauksi, bet viņiem diena būs sabojāta.

Uzmanies dzelzceļa pārbrauktuves tuvumā

VAS “Latvijas dzelzceļš” katru gadu aicina būt piesardzīgiem gan gājējiem, gan autovadītājiem. Tuvojoties dzelceļa pārbrauktuvei, izvērtē savu braukšanas ātrumu. Slidenā laikā esi īpaši uzmanīgs, jo pastāv risks izslīdēt uz sliežu ceļiem. Paturi prātā, ka sniegputeņa vai biezas miglas apstākļos pirms neregulētas pārbrauktuves ieteicams apstāties, atvērt logu un pārliecināties, vai netuvojas vilciens.

Atceries, ka brauktuves kļūst slidenas

Sakritušās lapas uz asfalta izaicina gan gājējus, gan arī autovadītājus. Liels daudzums koku lapu mitros apstākļos, un īpaši līkumotos ceļa posmos, var izraisīt automašīnas neplānotu slīdēšanu. Tepat noteikti jāmin arī peļķes, kuras var radīt akvaplanēšanu. Tāpēc izvēlies laikapstākļiem atbilstošu braukšanas ātrumu un riepas. Pārliecinies, vai Tavs auto stāvoklis un Tavas zināšanas ir atbilstošas stiprajām rudens lietusgāzēm.

Auto vadīšana un veselība

Esi atbildīgs un rūpējies arī par savu veselību. Automašīnas vadīšana tumšā diennakts laikā prasa lielu uzmanību un koncentrēšanos, tāpēc īpaši svarīgi, lai nesēdi pie stūres, kad esi pārguris. Arī laba, asa redze ir būtisks priekšnoteikums, lai apgrūtinātos apstākļos nepieļautu liktenīgas kļūdas. Redzes asums nosaka gan to, kā spēj saskatīt ceļa zīmes, gan ietekmē Tavu reakcijas laiku un līdz ar to – bremzēšanas ceļa garumu. Rudens tumšajā laikā autovadītāji piedzīvo regulāru acu apžilbināšanos no citiem satiksmes dalībniekiem. Atceries, ka apžilbinājumu var būtiski samazināt ar kvalitatīvu logu tīrītāju slotiņu uzstādīšanu, proti, vējstiklam ir jābūt tīram. 

Baudot zelta rudeni un pirmos sniegotos rītus, esi piesardzīgs un gudrs autovadītājs. Atceries, lai piedalītos ceļu satiksmē, nepieciešama gan OCTA polise (neaizmirsti, ka OCTA kalkulators palīdz izvēlēties labāko apdrošināšanas risinājumu), gan atbilstošs automašīnas tehniskais stāvoklis un, protams, labas braukšanas iemaņas.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*