11111

5 soļi, kā iegādāties lietotu automašīnu

5 soļi, kā iegādāties lietotu automašīnu

Ne katrs var atļauties iegādāties jaunu automašīnu no salona, tāpēc, pērkot lietotu auto, ir rūpīgi jāpārskata automašīnas tehniskais stāvoklis, lai vēlāk par to nenāktos maksāt dubultā. Lai izvairītos no tehniskām remonta problēmām priekšdienās, esam apkopojuši piecus soļus lietota auto izpētē, pirms to iegādājies savā īpašumā.

1. Automašīnas detalizētā vēsture (DNA)

DNA atskaite ir maksas pakalpojums, bet tas maksā maz, salīdzinājumā ar to, kādu naudu vari pazaudēt nopērkot auto, kam ir bijušas lielas avārijas, tas ir bijis zagts vai tam bijušas citas smagas tehniskas problēmas.

Automašīnas DNA pārbauda pēc VIN (transportlīdzekļa identifikācijas numurs; katrai automašīnai tas ir individuāls). Šī DNA atskaite sastāv no pārbaudītas un oficiālas informācijas no drošiem avotiem.

Atskaitē iekļauta informācija no transportlīdzekļu reģistra, finanšu un valsts pārvaldes iestādēm. Ar šo atskaiti automašīnas pircējs var uzzināt, vai auto ir cietis avārijā, vai tas ir zagts, kāds ir auto oriģinālais nobraukums, kā arī, vai ir kādi ražošanas defekti. Tāpat, cik īpašnieki automašīnai ir bijuši, un kādi ir auto tehniskie parametri.

Šāda atskaite ļaus uzzināt, vai auto ir ar labu vēsturi, un palīdzēs vieglāk pieņemt lēmumu par tā iegādi. 

2. Auto pārbaude Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD)

Automašīnas datu pārbaudi vari veikt arī CSDD interneta lapā, ieejot sadaļā “Tehniskā apskate”. Tur ievadi automašīnas reģistrācijas numuru.  CSDD lapā iegūsi informāciju par auto izcelsmi un tehniskās apskates datiem, tā sodiem, liegumiem, samaksātajiem nodokļiem, kā arī, kāds ir auto reģistrētais nobraukums CSDD.

Tāpat arī šajā pārskatā varēsi redzēt, kādi ir aizrādījumi tehniskajā apskatē un cik punkti ir saņemti par bojājumiem vai tehniskajiem defektiem.

3. Auto diagnostika autoservisā

Pērkot auto, ieplāno to aizvest uz autoservisu pārbaudīt. Auto servisi piedāvā auto diagnostiku, kas ir maksas pakalpojums, tomēr pēc tās būs skaidra pilnvērtīga automašīnas tehniskā stāvokļa kopaina. Pārbaude servisā var atklāt mazākus vai lielākus lietotā auto defektus, un no tā varēsi izsecināt, vai problēmu novēršanā nāksies ieguldīt lielus naudas līdzekļus.

Autoservisā auto diagnostikā pārbauda piekares un bremžu sistēmas, elektro iekārtu un vadības bloku, virsbūves stāvokli, kā arī veic kondicioniera un dzinēja diagnostiku.

4. Auto novērtēšana vizuāli

Pirms lietotā auto iegādes, apskati automašīnu arī pats. Pievērs uzmanību tam, kāds ir auto salons – jo netīrāks un nekoptāks tas ir, jo lielāka iespējamība, ka tikpat maz uzmanības pievērsts iekšējām detaļām un to apkopei.

Pārbaudi arī drošības jostas kontaktus un, vai salonā nekarājas vadi. Nav mazsvarīgi, vai uz vadiem neparādās rūsa un ūdens nogulsnējuma pēdas, kas var liecināt, ka auto ir bijis plūdos vai cietis līdzīgā veidā.

5. Auto tehniskais stāvoklis un tā izmēģināšana

Noteikti iedarbini auto un paklausies tā skaņu. Pievērs uzmanību auto nobraukumam – nereti nobraukuma cipars tiek griezts atpakaļ, tādējādi mānot pircēju.

Pie reizes pārbaudi arī ritošo daļu – automašīnai nevajadzētu grabēt, klabēt vai vibrēt. Auto vibrācija var liecināt, ka var nākties mainīt visu auto piekari, jo tai pakļauti visi auto mezgli. Arī stūre nedrīkst vibrēt, un šo sajūtu noteikti pamanīsi izbraucot ar auto izmēģinājuma braucienā.

Ātruma pārnesumiem jāpārslēdzas ērti un vienmērīgi, pedāļu darbībām jābūt darba kārtībā – vieglām.

Pārbaudi, vai dzinējā nav šķidrumu un eļļas noplūdes. Pārbaudi arī motora eļļas līmeņrāža un eļļas iepildes atveres vāciņu – ja redzi brūnas nogulsnes, tad dzinējs ir bojāts un tam būs nepieciešams liels naudas ieguldījums remontam.

Kad auto ir pārbaudīts un iegādāts, tad nākamais, kas ir jāizdara, ir OCTA un/vai KASKO apdrošināšanas polises iegāde. OCTA polise ir obligāta, bet KASKO apdrošināšanu vari veikt papildus, lai pasargātu sevi un savu auto no bojājumiem un liekām finansiālām problēmām.

Elīna Strepetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*